Maseczka do włosów

Drogerie, sklepy zielarskie i apteki oferują nam bogactwo specyfików pielęgnujących i chroniących włosy. Warto jednak wiedzieć, że maseczki i odżywki możemy przyrządzić także samodzielnie w domu, w dodatku z produktów spożywczych!

W zależności od typu włosów, sporządzone własnoręcznie kosmetyki będą je chronić, nawilżać, rozjaśniać lub oczyszczać. Tego typu maseczki i płukanki mają też jedną niewątpliwą zaletę- są łatwe, szybkie i przede wszystkim niedrogie w przygotowaniu.

Maska jajeczna składniki: 2 jajka, 5 łyżek oleju rycynowego (lub oliwy z oliwek). Wszystko mieszamy dokładnie w mikserze, nakładamy na włosy, przykrywamy foliowym czepkiem lub owijamy folią. Zmywamy obficie wodą po 20 minutach. Maseczka przeznaczona jest dla osób o cienkich, suchych i zniszczonych włosach. Kurację można stosować nie częściej niż raz w tygodniu.

Maska drożdżowa składniki: kostka drożdży piekarskich, szklanka mleka. Produkty wymieszać. Papkę rozprowadzić na włosach na pół godziny przed myciem, dokładnie spłukać i umyć szamponem. Maskę należy stosować dwa razy w tygodniu. Jest ona odpowiednia dla włosów przetłuszczających się, gdyż ma działanie oczyszczające.

Maska bananowa 
składniki: jeden banan, łyżka miodu. Ugnieciony owoc wymieszać z miodem, włosy zmoczyć ciepłą wodą i nanieść przyrządzoną odżywkę. Włosy owinąć folią lub ręcznikiem i odczekać 20 minut. Następnie spłukać maseczkę i umyć włosy szamponem. Kosmetyk zregeneruje włosy zniszczone i przesuszone, nawilży je i nabłyszczy.

Maska z siemienia lnianego
 składniki: łyżka siemienia lnianego. Ziarna zagotować w dwóch szklankach wody, wywar przecedzić przez sitko. Jeśli maseczka będzie zbyt lepka, można dodać odrobinę wody. Całość nałożyć na włosy, po 10 minutach spłukać i umyć głowę szamponem. Maseczka polecana jest osobom, których włosy puszą się i nie chcą się układać. Kosmetyk okiełzna niesforne kosmyki, będą miękkie w dotyku i wygładzone.

Płukanka piwna składniki: jedna szklanka piwa. 3/4 szklanki należy wetrzeć we włosy, a po 10 minutach umyć głowę. Następnie wacikiem rozprowadzić na całej długości włosów pozostałe piwo i już nie spłukiwać. Zapach szybko się ulotni. Taki zabieg regeneruje włosy, polecany jest także do włosów przetłuszczających się z uwagi na to, że chmiel ma właściwości normalizujące wytwarzanie łoju.