Aktywność zawodowa i zdrowy styl życia

W pogoni za dobrobytem często zapominamy jak ważne są rutynowe czynności dnia codziennego. Śniadanie, unormowany czas pracy, odpoczynek i sen.

Aby zachować równowagę pomiędzy wysiłkiem energetycznym a regeneracją organizmu, musimy wprowadzić w swoje życie kilka podstawowych reguł.

1. Śniadanie – podstawowy posiłek dnia. Jeżeli chcesz intensywnie zacząć dzień, nie możesz zapomnieć o wartościowym posiłku, jakim jest śniadanie. Bardzo ważne jest aby dostarczyć organizmowi energetycznego paliwa na pierwsze godziny pracy. Po przebudzeniu organizm ze stanu spoczynku musi szybko wejśc na wysokie obroty. Brak śniadania może spowodować osłabienie, brak koncetracji, spowolnienie metabolizmu.

2. Przerwa – króki odpoczynek w trakcie pracy – również bardzo wskazany dla osób pracujących przy biurku. Na odpoczyek zasługuje nasze ciało i nasze zmysły. Oczy chętnie odpoczną od męczącego monitora, słuch od ciągłego hałasu, kręgosłup od niewygodej pozycji siedzącej itd. Wystarczy 10 minut w innym otoczeniu. Zamiast wcinać kanapki przy biurku – wyjdź na miasto na krótki lunch, zamiast plotek przy biurku koleżanki, wyciągnij dziewczyny na krótki spacer.

3. Regenacja – po ciężkim dniu pracy czekają nas obowiązki domowe – zakupy, odbiór dziecka z przedszkola, gotowanie, pomoc w odrabianiu lekcji itp. W popołudniowym czasie po pracy znajdź 30 minut, kiedy nie zajmujesz się niczym innym niż sobą. Zaparz herbatę i usiądź wygodnie z książką, dobrą muzyką, byle nie przy TV. Daj odpocząć swoim zmysłom. Wycisz się i zrelaksuj. 30 minut dla siebie pozwoli na lepsze wykorzystanie całego wieczoru. Zrelaksowana chętniej pomożesz dzieciom, z cierpliwością wysłuchasz partnera, lepiej poradzisz sobie z obowiązkami domowymi.

4. Sen – wyznacz sobie godzinę o której chcesz położyć się na zasłużony odpoczynek. Najlepiej aby pozwoliła Ci przespać 6-8 godzin. Przekaż domownikom swoje plany, że o danej porze chcesz się już położyć i jeżeli są jeszcze jakieś ważne sprawy, które Cię dotyczą, muszą zostać załatwione do tej pory. Pierwsze dni rutyny nocnej mogą sprawiać problemy, ale jeśli będziesz konsekwentna, to zasłużony sen wpłynie pozytywnie na wszystkie obszary Twojego życia. Wypoczęta, będziesz tryskać energią i radością.

5. Posiłki – w ciągu całego dnia nie zapominaj o drobnych, a częstnych posiłkach. Wskazane jest 4-5 posiłków w ciągu dnia. Ale owoc czy kanapka także się do nich zaliczają. Pamiętaj także o wodzie! Ona wypełni Cię zdrowiem – skóra będzie jędra i nawilżona, oczy błyszczące, i energii dużo więcej!