Bieżnie mechaniczne – nowoczesne formy spalania kalorii

Kiedy przytyjemy, to niemal zawsze przekonujemy samych siebie, że od teraz będziemy się żywić jedynie warzywami. Mimo tego, że są bardzo zdrowe, musimy urozmaicić dietę. Od czasu do czasu możemy nawet pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa, czyli coś słodkiego. Jeśli wprowadzimy do swojego tryby życia aktywność fizyczną, nasza waga na pewno nie wzrośnie.

Nakręć się na bieżnię

Jednym z najlepszych sposobów nietypowego sposobu zrzucania zbędnych kalorii jest trening na bieżniach nakręcanych mechanicznie, czyli za pomocą pracy własnych mięśni. Jest to wysiłek bazujący na chodzeniu i bieganiu po równiej i pochyłej nawierzchni. Trening ten jest ogólnorozwojowy i odbywa się na bezsilnikowych bieżniach sportowych, które napędzamy własnymi siłami. Dzięki temu mamy kontrolę nad ciałem i obciążeniem.

Bieżnie nie znają granicy wieku

Zajęcia na bieżniach są przeznaczone dla każdej grupy wiekowej. Żadna osoba – dopóki nie spróbuje – nie przekona się w jak krótkim czasie człowiek może się spocić, tracąc przy tym mnóstwo kalorii, a w niedalekiej przyszłości zbędne kilogramy. Oprócz tych pozytywnych aspektów ćwiczeń pamiętajmy, że dzięki nim można rewelacyjnie wysmuklić sylwetkę. Znienawidzony cellulit pójdzie w niepamięć, a do tego poprawimy swoją kondycję. Istnieje wiele argumentów, przemawiających za tym, że jest to idealny sposób na aktywny relaks.

Jaki poziom wybrać?

Trening na bieżniach można podzielić na stopnie dla zaawansowanych i mniej zaawansowanych. Nie ma to jednak wpływu na zrzucanie kalorii. Intensywność jest prawie taka sama z tą różnicą, że w grupach zaawansowanych z podstawowych kroków tworzy się choreografię, a w przypadku grup początkujących sekwencje kroków są bardzo zbliżone do chodu  lub biegu. Cały trening trwa od  45 do 50 min.

Zatańcz na bieżni

Zaczynamy zawsze od rozgrzewki głównych partii mięśniowych. W skład części głównej podczas zajęć dla osób zaawansowanych wchodzą sekwencje ruchowe, składające się z podstawowych elementów, np: „V-step”, „cha-cha”, „chase”, „mambo”. Bieżna składa się również z drążka, który może służyć jako step, dlatego można wykonywać unoszenie kolan jako symboliczne „4 kolana” czy „basic”. Tak naprawdę wiele kroków zależy od inwencji twórczej choreografa i od poziomu zaawansowania oraz typu preferowania przez grupę zajęć. Na bieżniach można również wykonywać ćwiczenia wzmacniające, czyli różnego rodzaju „brzuszki”, ćwiczenia na pośladki, uda i ramiona.  

Zabawa ponad wszystko

Ćwiczenia na bieżniach mechanicznych są jedną z najlepszych nowoczesnych form aktywności fizycznej. W krótkim czasie redukujemy tkankę tłuszczową i świetnie się bawimy. Dzięki systematycznym i urozmaiconym treningom możemy pozbyć się monotonii, która towarzyszy przy innych formach ruchu.