Yerba mate – siła natury

Yerba mate to nic innego jak odpowiednik naszej herbaty, przygotowany z liści ostrokrzewu paragwajskiego i pity najczęściej w charakterystycznych naczyniach wykonanych z tykwy.

Paragwaj w Twoim domu

Napój ten jest bardzo popularnych w krajach Ameryki Południowej takich jak Paragwaj, Argentyna, Urugwaj czy Brazylia, ale także w wybranych krajach Bliskiego Wschodu, głównie w Syrii i Libanie.

Daleka kuzynka herbaty

Yerba mate oczywiście różni się od naszej tradycyjnej herbaty, zarówno sposobem przygotowania, ale także składem czy właściwościami jakie wykazuje.  Egzotyczny napar przygotowywany jest ze znacznie większej ilości suszu, około 2/3 objętości naczynia, co w porównaniu z herbatą czyni go bardziej esencjonalnym.

Co kryje w sobie yerba mate?

Zawiera również większe ilości pobudzającej i poprawiającej sprawność umysłu kofeiny i teobrominy. Jego właściwości prozdrowotne przypisuje się natomiast występującym w nim substancjom o charakterze przeciwutleniającym takim jak: polifenole czy flawonoidy. Pod tym względem właściwości Yerba mate są bardzo zbliżone do znanej wszystkim zdrowej zielonej herbaty.

Dlaczego wartą ją pić?

Napój ten doskonale łagodzi zmęczenie psychiczne i fizyczne, wspomaga odchudzanie i leczenie otyłości, obniża poziom złego cholesterolu, a wysoka zawartość przeciwutleniaczy odpowiada  za jego działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Yerba mata to napój bezpieczny, a doniesienia wskazujące na powiązanie jego picia z chorobami nowotworowymi, nie wskazują jednoznacznie na istnienie takiego związku.