Suplementacja w diecie

Istnieje współzależność pomiędzy zdrowiem człowieka, długością i jakością jego życia, a charakterystyką jego odżywiania się.

Do prawidłowego funkcjonowania komórek organizmu niezbędnych jest wiele mikroskładników, których część nasz organizm nie jest w stanie wytworzyć w odpowiedniej ilości dlatego  należy je dostarczać w postaci suplementów diety.

Definicja suplementow diety opublikowana w ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia wskazuje, że są to środki spożywcze, ktorych celem jest uzupełnienie normalnej, prawidłowo zrożnicowanej diety

Środki te muszą być skoncentrowanym źrodłem witamin lub składnikow mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny, pojedynczych lub złożonych, a do obrotu powinny być wprowadzane w formie umożliwiającej łatwe dawkowanie, np. w postaci: kapsułek, tabletek, drażetek, saszetek z proszkiem, ampułek z płynem, butelekz kroplomierzem itp., ktore przeznaczone są do spożywania w możliwie małych, odmierzonych ilościach jednostkowych.
W definicji założono rownocześnie, że suplementy diety nie mogą posiadac właściwości produktu leczniczego.

Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych suplementów,zaczynając od tych wspomagajacych zmiany w organizmie do takich,które wpływają znacznie na poprawę zdrowia i samopoczucia.