Zdrowa słodycz z winnicy

Winorośl to jedna z najdłużej uprawianych przez człowieka roślin. Historia jej sięga czwartego tysiąclecia przed naszą erą. Dodatek winogron może uatrakcyjnić i wzbogacić w cenne składniki wiele potraw. Według mitologii greckiej, na górze Nysa (co oznacza po grecku drzewo) Dionizos stworzył trunek zwany winem. Od Greków zakładania winnic nauczyli się Rzymianie. W Polsce pierwsze winnice powstawały w XII wieku przy klasztorach. Owoce były przeznaczone do wyrobu wina mszalnego.

Bogactwo witamin

Winogrona są źródłem dużej ilości przeciwutleniaczy. Najwięcej jest w nich witamin C,C,B2,PP i biopierwiastków: żelazo, potas ,wapń, miedź, magnez ,cynk i bor- rzadki pierwiastek , który sprzyja utrzymaniu na odpowiednim poziomie estrogenów (hormonów żeńskich) u kobiet po menopauzie. Z kolei estrogeny regulują proces wchłaniania wapnia i dzięki temu chronią przed osteoporozą. Hormony te wykazują działanie ochronne przed chorobą niedokrwienną serca. W skórkach winogron znajduje się resweratrol- substancja przeciwdziałająca degeneracji płytek krwi, zmniejszająca prawdopodobieństwo zawału serca oraz udaru mózgu. Za sprawą dużej zawartości potasu wykazują właściwości lecznicze w chorobach nerek i wątroby, a zawarte w nich kwasy organiczne: winowy, jabłkowy, cytrynowy, mrówkowy- wykazują działanie przeciwnowotworowe. Substancje te działają również moczopędnie i zapobiegają tworzeniu się kamieni nerkowych. Winogrona zrobiły ostatnio zawrotną karierę w profilaktyce miażdżycy.

Olej z pestek winogron

Pestki winogron są idealnym surowcem do wytłaczania oleju. Jest on bogaty w NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe). Organizm człowieka nie potrafi sam syntetyzować tych kwasów, toteż muszą one być dostarczone wraz z pożywieniem. Jeśli podczas przygotowywania posiłków zastępuje się tłuszcz zwierzęcy olejami, powoduje to obniżenia ?złego” cholesterolu LDL we krwi, a tym samym zmniejszenie ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej.

Słodycz dla łasuchów

Jedząc winogrona, należy pamiętać, że należą one do owoców wysokokalorycznych (100g dostarcza około 70kcal) ze względu na dużą zawartość cukru (prawie 18%). Dlatego najlepiej jeść je zamiast słodyczy, chipsów, słonych paluszków czy innych tuczących przegryzek. 30dag winogron dostarcza tyle samo kalorii (210kcal), ile jeden balonik. W kiści czerwonych, bezpestkowych winogron o wadze ok. 130 gram znajduje się mniej więcej 20 gram cukru. Dla porównania, w tej samej ilości pomarańczy jest go w przybliżeniu 2 razy mniej, natomiast w truskawkach nawet do 3 razy mniej.

Wady i zalety

Podsumowując jego zalety i wady, rezygnować z nich całkowicie byłoby rzeczą nierozsądną. Chyba, że rezygnacja ta łączyłaby się z wprowadzeniem do codziennego menu wytrawnego czerwonego wina, do którego fermentacji używa się także zawierające resweratrol skórki. Ci, którzy piją regularnie czerwone wino, rzadziej cierpią na chorobę wieńcową. Dzieje się tak dzięki zawartym w winogronach flawonoidom. Nie dopuszczają one do utleniania niebezpiecznego dla zdrowia cholesterolu LDL i chronią przed niekorzystnym procesem przyspieszającym rozwój miażdżycy tętnic. Flawonoidy znajdują się w pestkach, skórkach i szypułkach winogron i podczas fermentacji przechodzą do wina. Równie skuteczny w zapobieganiu miażdżycy jest zalecany przez lekarzy sok z ciemnych winogron.