Zdrowa dieta w praktyce – cd.

Dalsze pięć zasad zdrowego żywienia

  1. Unikać słodyczy, dodatku cukru w pokarmach. Bardzo dużo cukru jest w napojach słodzonych ( w szklance coli, Fanty itp. jest 5 łyżeczek cukru ). Niewiele jednak osób wie, jak „ zdradliwe” są soki owocowe – mimo że zdrowsze mają one tyle samo cukru co cola ( nawet te których producenci zapewniają że nie mają jego dodatku , ale są to cukry proste zawarte w samych owocach ). Soki owocowe są dobrym napojem dla osób które nie maja skłonności do nadwagi, inne osoby powinny z nich zrezygnować lub pić je okazjonalnie.
  2. Jeść nabiał – co najmniej 2 porcje dziennie. 1 porcja to 1 szklanka mleka lub jego przetworów. Wybierać różne produkty, szczególnie polecam jogurty, maślankę, kefiry, twarożki. Wapń zawarty w produktach mlecznych jest najlepiej przyswajalny. Nabiał powinien być lekko odtłuszczony ale nie należy kupować twarożków, jogurtów 0% ponieważ witaminy rozpuszczalne w tłuszczach słabo się wówczas wchłaniają.
  3. Pamiętać o zasadzie „ mniej czasem znaczy więcej” – lepiej kupić i zjeść mniejszą ilość produktu o wyższej jakości niż więcej czegoś kiepskiej jakości i smaku. Niestety często wybierając żywność kierujemy się niską ceną – ale zapewniam że lepiej kupić 100g wędliny po 30 zł za kilogram i zjeść ją do końca niż 200g takiej po 15 zł i za 2 dni część wyrzucić, bo nie nadaje się do jedzenia.
  4. Jeść 3 posiłki większe i 1-2 mniejsze o mniej więcej stałej porze, nie pomijać posiłków. Nie zapominać o śniadaniu. Kolacja najpóźniej 3 godziny przed snem. Pokutuje u nas przekonanie że kolacja powinna być zjedzona najpóźniej o 18.00 – pochodzi ono z czasów, gdy ludzie chodzili spać o 21.00, bo wstawali o 5.00-6.00 do pracy, albo o tej godzinie kończył się program telewizyjny ( kiedyś tak było, naprawdę J ). Obecnie uważa się, że lepiej zjeść normalny posiłek o 20.00 niż nie jeść kolacji a rzucić się na jedzenie o 24.00, gdy przypadkiem zasiedzimy się buszując w internecie)

Pić wystarczająca ilość wody i innych napojów niesłodzonych ( herbaty, zioła , soki warzywne ).