Do biegu!

Najlepszy sposób na odstresowanie się i relaks po długim dniu nie musi wiązać się ze specjalnymi zabiegami – jogging wystarczy.  Dobre buty i odrobina wolnego czasu pozwolą, odzyskać energię i pobudzić ciało.

Aktywność fizyczna jest naturalnym sposobem na zachowanie sprawności organizmu, dodatkowo pozwala uniknąć chorób cywilizacyjnych. Gwarantuje utrzymanie zdrowia fizycznego i psychicznego, a także prawidłowy rozwój ludzi w każdym wieku. Jest idealnym sposobem relaksu i odskoczni od codziennej pracy umysłowej, a także od spotykających nas sytuacji stresowych.

Systematyczny wysiłek fizyczny uprawiany adekwatnie do możliwości czynnościowych organizmu rodzi wiele korzystnych skutków dla naszego samopoczucia. Mamy do wyboru wiele form aktywności fizycznej, jedną z nich jest jogging, którego uprawianie może być idealnym pomysłem w pierwsze dni wiosny, jak i w ciągu kolejnych ciepłych miesięcy.

Dla ciała i ducha

Można wymienić wiele korzyści, które wynikają z uprawiania joggingu. Pierwsza, najważniejsza, to poprawa układu krążenia. Dzięki wzmocnieniu serca, obniżamy ciśnienie. Drugą ważną zaletą jest wzrost odporności organizmu. Ponadto, warto podkreślić, że podczas joggingu spalamy niepotrzebne kalorie, a co za tym idzie – redukujemy tkankę tłuszczową. Systematyczne bieganie obniża także poziom złego cholesterolu zapobiegając rozwojowi osteoporozy. Uprawianie aktywności fizycznej w tej formie pozwala nam się od stresować. Zapobiega stanom lękowym, jak i również dostarcza naszemu organizmowi porządną dawkę pozytywnej energii, której coraz częściej w dzisiejszych czasach nam brakuje. Jogging jest fantastycznym pomysłem na integralny element odchudzania, świetnie współgra z dietami redukcyjnymi, podczas których musimy zważać na to, co jemy.

Najlepsze miejsce na jogging

Warto wiedzieć, że dzięki regularnemu bieganiu możemy poznać wiele ciekawych miejsc i ludzi, dlatego powinno się zmieniać trasy, aby urozmaicać sobie tę przyjemność. Istotną informacją jest również fakt, że powinno się biegać w warunkach polnych, leśnych, z dala od zanieczyszczeń i spalin. Dlatego, aby zapobiec uszkodzeniom stawów przez bieganie po twardym podłożu np. po asfalcie. Podczas biegania po „miękkim podłożu” na pagórkowatych terenach, idealnie wzmacniamy mięśnie nóg biegając z górki i pod górkę. Wtedy jeszcze bardziej rozwijamy naszą wytrzymałość.

Podczas joggingu musimy zwracać uwagę na dwie podstawowe wskazówki:
1. Biegamy zawsze w tempie adekwatnym do własnych możliwości, aby swobodnie przy tym oddychać. Nic na siłę!
2. Podczas biegania rozkładamy nasilenie tak, aby się za bardzo nie przemęczać. Musimy cały czas czuć, że mamy siły na więcej.

Jak często biegać?

Amatorzy joggingu zadają sobie zapewne pytanie, jak często biegać. Odpowiedź brzmi: im częściej tym lepiej, jednak tak, żeby nie przeforsować organizmu! Najbardziej optymalnie to 4-5 razy w tygodniu.

Jeśli chodzi o długość kolejnych serii joggingu zaleca się, aby w początkowej fazie cyklu treningowego czas jednej jednostki treningowej nie przekraczał 15 min. Należy stopniowo zwiększać czas biegania, powoli przyzwyczajając organizm do wysiłku. Wraz z kolejnymi dniami można zwiększać czas trwania biegu o 10 min, przechodząc aż do 60-90 min ciągłego biegu bez przerwy. Dobrze jest biegać z kimś, wtedy motywacja jest większa i łatwiej można ustalić tempo, a czas płynie szybciej i przyjemniej.

Buty są najważniejsze

Najważniejsza zasada: dobry, wygodny but. Jeżeli poważnie myślimy o tej formie aktywności to nie powinniśmy oszczędzać na obuwiu, które musi być przystosowane tylko do biegania. Buty nie mogą być ani za małe, ani za duże – muszą być idealnie dopasowane do stopy. W przypadku kiedy jest inaczej, cała przyjemność z biegania znika. Pozostała część ubioru powinna być odpowiednia do warunków pogodowych. Musi być to odzież sportowa, najlepiej w postaci dresu, abyśmy mogli się czuć swobodnie a ruchy nie były skrępowane.

Gotowi? Start!

Odpowiednie buty i trochę wolnego czasu, to jednak nie wszystko. Przed bieganiem nie należy zapominać o porządnej rozgrzewce. Powinno się dobrze rozgrzać główne partie mięśniowe naszego ciała. Zaczynając od mięśni nóg, mięśni okolicy obręczy biodrowej, mięśni tułowia, ramion i karku. Po bieganiu również należy rozciągnąć przede wszystkim mięśnie czworogłowe i dwugłowe uda, oraz mięśnie łydki.

Osoby, które borykają się ze schorzeniami kręgosłupa i stawów bądź mają problemy z sercem koniecznie przed chęcią biegania powinni zasięgnąć opinii lekarza.