Magia aqua-aerobiku

Istnieje wiele form aktywności fizycznej, które budzą w nas pozytywną energię, dzięki której mamy możliwość świetnie się bawić, zrzucić zbędne kalorie, a przede wszystkim spalić tkankę tłuszczową. Innymi słowy, cały czas dążymy do idealnej figury. Najbardziej popularną i różnorodną formą jest aerobik.

Czym jest aqua-aerobik?

Ta aktywność fizyczna w pierwszej części składa się z tworzenia choreografii ułożonej na bazie podstawowych kroków aerobikowych np. step-touch, step-out, V- step czy heel-back i z drugiej części, w której wykonuje się ćwiczenia wzmacniające. Te zajęcia są również bardzo korzystne i przydatne do zmniejszenia masy ciała i dążenia do naszego głównego celu, jakim jest utrata kalorii. Jednak dla niektórych aerobik w tej formie może stać się nudny i oklepany.

Aqua aerobik to bardzo przyjemna forma aktywności fizycznej. Ćwiczenia odbywają się na pływalni, w rytm muzyki, która nadaje odpowiednie tempo oraz mobilizuje do wykonywania wysiłku. Aerobik w wodzie jest bezpieczny dla naszego organizmu, ponieważ nie obciąża kręgosłupa, stawów czy wiązadeł. Wpływa na wzmocnienie i uelastycznienie mięśni, wysmuklenie sylwetki, poprawia krążenie i oddychanie, a także pozytywnie wpływa na kondycję ćwiczących. Ponadto zapobiega występowaniu stresów, opóźnia wystąpienie zmęczenia, wpływa pozytywnie na poprawę samopoczucia oraz daje niesamowitą satysfakcję.

Kolejną zaletą jest fakt, że na zajęcia z aqua-aerobiku mogą uczęszczać osoby, które nie potrafią pływać.  Świetna zabawia gwarantowana. Trening ten powoduje, że nasze ciało staje się smuklejsze, jędrniejsze i bardziej gibkie.

Przedstawię teraz kilka przykładów zabawnych ćwiczeń w wodzie, które idealnie wpływają na naszą sylwetkę:

1.    Bieg w miejscu z wysokim unoszeniem kolan i z pracą ramion. Pomimo tego że ruchy będą zwolnione, to i tak mięśnie będą pracowały bardzo intensywnie.
2.    Pozycja wyjściowa: postawa stojąca o złączonych stopach, ramiona ugięte w stawach łokciowych, dłonie przy piersi. Podskoki obunóż z wysokim unoszeniem kolan do klatki piersiowej i wypychaniem ramion w przód.
3.    „Pajacyki” w wodzie. Pamiętaj aby ramiona unosić tylko na wysokość tafli wody, tak aby nie wyciągać ich poza powierzchnię. Podczas tego ćwiczenia rewelacyjnie można poczuć pracę mięśni ramienia i kończyn dolnych, głównie odwodzicieli i przywodzicieli.
4.    Pozycja wyjściowa: postawa stojąca, stopy złączone, ramiona luźno opuszczone wzdłuż tułowia. Ruch polega na naprzemianstronnych podskokach, kiedy lewa noga jest z przodu, to prawa z tyłu i na odwrót. Zakres ruchu ramion jest prawie taki sam, z zasadą gdy prawa noga jest z przodu, to z przodu mamy lewą rękę (odwrotnie do pracy nóg).
5.    Przeskoki obunóż raz w prawą stronę, raz w lewą, lekkim wypchnięciem bioder w przód. Ramiona ułożone luźno wzdłuż tułowia.
6.    Pozycja wyjściowa: Postawa stojąca, najlepiej tak aby woda sięgała na wysokość ramion. Ramiona ustawione w gardę, czyli ugięte w stawach łokciowych przed klatką piersiową, dłonie ułożone w pięść. Wykonujemy tzw. „kick” (wykop) prawej nogi w przód, powrót do pozycji wyjściowej i kick lewą nogą w tył, z lekki pochyleniem tułowia do przodu. Palce stopy zadarte są do góry.
7.    Pozycja wyjściowa: Postawa stojąca, stopy skierowane na zewnątrz, kończyny dolne ugięte w stawach kolanowych, tułów wyprostowany, ramiona zgięte w stawach łokciowych trzymamy przed sobą. Wykonujemy skręty tułowia raz w lewą, raz w prawa stronę. Zwracamy szczególną uwagę, aby biodra stały w miejscu a ruch wykonywany był tylko i wyłącznie przez tułów.
8.    Pozycja wyjściowa: leżenie tyłem przy użyciu pasa wypornościowego. Kolana ugięte, stopy  oparte o krawędź ściany basenu, ramiona w bok unoszące się na powierzchni wody. Ruch polega na wypychaniu bioder w górę, tworząc linię prostą między udami a tułowiem. Następnie powracamy do pozycji wyjściowej.
9.    Pozycja wyjściowa: opieramy plecy o ścianę basenu, ramiona w bok, oparte o krawędź ściany basenu. Unosimy wyprostowane kończyny dolne na wysokość taką aby z biodrami tworzyły kąt prosty. Wykonujemy nożyce poziomie i pionowe, uruchamiając do pracy mięśnie brzucha.

Oczywiście każdy trening kończy się zestawem kilku ćwiczeń rozciągających.
Oto kilka przykładowych ćwiczeń:

1.    Stojąc na jednej nodze, unoszenie zgiętego kolana do klatki piersiowej, z przetrzymaniem
ok. 8 sekund, następnie zmiana nogi.
2.    Stojąc na jednej nodze, przyciągnięcie zgiętego kolana do pośladka, rozciągając przy tym mięśnie czworogłowe uda, przetrzymanie 8 sekund i zmiana nogi.
3.    W pozycji stojącej, stopy złączone, ramiona w górze, splecione dłońmi, wykonujemy skłony tułowia w bok, w lewą i prawą stronę.
4.    W pozycji stojącej, stopy ustawione na szerokość bioder, dłonie splecione w koszyczek, wyciągamy ramiona w przód, cofając tułów w tył tworząc lekki „koci grzbiet”.

Jak sami widzicie aqua-aerobik składa się z pozoru samych prostych ćwiczeń, które dzięki wodzie są bardziej urozmaicone i ciekawsze. Należy zwrócić uwagę również na fakt, że w zajęciach z aqua-aerobiku mogą brać udział osoby starsze i młodsze, szczupłe i bardziej otyłe, a także kobiety w ciąży i osoby które cierpią na osteoporozę, bądź maja problemy z układem kostno-stawowym.

Pamiętajmy, że jest to również świetna zabawa, która może pomóc nam odreagować stres i przez chwilę zapomnieć o codziennych problemach.