Dieta Śródziemnomorska

Mieszkańcy Grecji i innych krajów Basenu Morza Śródziemnego wyróżniają się długowiecznością w porównaniu do mieszkańców innych, także bardziej rozwiniętych krajów

Przyczynę  tego zdumiewającego zjawiska upatruje się w tradycyjnej diecie śródziemnomorskiej. Piramida zdrowia tychże mieszkańców charakteryzuje się wysokim spożyciem ryb oraz pokarmów pochodzenia  roślinnego. Szczególne miejsce zajmują tu owoce i warzywa , których powinniśmy spożywać co najmniej 500-800 gramów dziennie wielokrotnie w ciągu dnia, w różnych formach (surowe warzywa i owoce, soki, mrożonki, owoce suszone). Ryby morskie, oleje roślinne, zielone pomarańczowe warzywa, zioła to produkty korzystnie działające na układ sercowo- naczyniowy.

W kuchni śródziemnomorskiej nie zagęszcza się zup i sosów śmietaną i mąką. Potrawy przygotowuje się na parze i na wodzie, piecze na ruszcie i w folii. Nie smaruje się chleba masłem, a jedynym stosowanym w kuchni tłuszczem jest oliwa z oliwek. Produkty mleczne stanowią  przede wszystkim sery kozie i owcze jogurty podawane w formie przekąsek lub jako dodatek do potraw i sałatek. Popołudniowe i wieczorne posiłki popija się lampką czerwonego wina.