Rola białek w żywieniu człowieka

Białka stanowią podstawowy element strukturalny, a w postaci enzymów i hormonów biorą udział w procesach przemiany materii.

Białka warunkują wzrost młodych organizmów i wspomagają wzrost włosów, paznokci, odbudowę zniszczonych nabłonków skóry, gojenie ran. Białka produkują przeciwciała, dzięki czemu pełnią funkcje obronne. Białko światłoczułe (opsyna) przenosi bodźce świetlne do zakończeń układu nerwowego.

Skutkami niedoboru białka jest: ograniczenie wzrostu, rozwoju dzieci , zmniejszenie tolerancji na toksyny i substancje szkodliwe, niedokrwistość, upośledzenie procesów trawiennych, trudności w gojeniu się ran i oparzeń, obrzęki.

Wartość odżywcza białka w przeciątnej racji pokrmowej w Polsce powinna zawierać 1/3 białek zwierzących i 2/3 białek roślinnych. Ze względu na wartość odżywczą białka dzieli się je na pełnowartościowe (o dużej wartości odżywczej) i niepełnowartościowe. Białka pełnowartościowe zawierają wszystkie aminokwasy egzogenne w ilości dostatecznej. Należą do nich białka produktów pochodzenia zwierzęcego. Białka o niskiej wartości odżywczej są w małym stopniu wykorzystywane do tworzenia białek ustrojowych, gdyż nie posiadają niektórych aminokwasów egzogennych lub mają ich za mało. Są to białka produktów zbożowych, warzyw ,orzechów i grzybów. Dlatego należy w codziennej diecie uzupełniać białka różnego pochodzenia. Dzięki czemu ilość białka pełnowartościowego jest większa.

Zaleca się przyjmowanie białka w ilości 1 gram na 1kg masy ciała.