Piwo-dobre czy złe?

Piwo to najczęściej spożywany napój zawierający alkohol i dwutlenek węgla, powstały w wyniku fermentacji alkoholowej. Fermentacji tej poddawana jest brzeczka i prowadzona jest dzięki wyselekcjonowanym szczepom drożdży. Brzeczka, czyli wyciąg (ekstrakt) z surowców,(słód, chmiel, dodatki) w roztworze wodnym przeznaczony do dalszej fermentacji.

W Polsce produkuje się 4 główne rodzaje piwa:

1-piwa jasne „pilzneńskie” i „lager”

2-piwa mocne

3-piwa specjalne (z obniżoną zawartością alkoholu, smakowe)

4-piwa ciemne „porter”.

Jak powstaje piwo?

Do wyprodukowania piwa niezbędne są odpowiednie składniki, takie jak: jęczmień (z którego otrzymuje się słód), chmiel lub jego preparaty (nadające piwu charakterystyczną goryczkę) ,drożdże ( można je podzielić na drożdże dolnej i górnej fermentacji) oraz woda (jest jej w piwie aż 90 %). Produkcja piwa składa się z 6 podstawowych etapów, a każdy z nich przyczynia się do powstania piwa o odpowiedniej jakości. Pierwszym etapem jest produkcja brzeczki, dzięki której otrzymuje się piwo. Kolejny to  fermentacja brzeczki i w tym właśnie etapie otrzymuje się alkohol. Po fermentacji następuje dojrzewanie piwa, gdzie liczba komórek drożdży ulega zmniejszeniu. Następnym etapem jest leżakowanie, gdzie piwo nabiera odpowiednich dla siebie właściwości takich jak: klarowność, stabilny smak i zapach, odpowiednią pienistość i barwę, nasycenie dwutlenkiem węgla. Po leżakowaniu następuje filtracja piwa, aby nadać mu odpowiednią klarowność i pozbyć się zmętnień powstałych w całym cyklu produkcji.

Piwo? Na zdrowie!

Piwo ze względu na to, że składa się głównie z wody, chmielu, ziarna zbóż i drożdży jest produktem naturalnym, który szybko się trawi i jest łatwo przyswajalny przez nasz organizm. Z łusek jęczmienia wyizolować można krzem, który hamuje osteoporozę. Również ściany komórkowe jęczmienia dostarczają błonnik, który reguluje w pozytywny sposób pracę przewodu pokarmowego. Z ziarna zbóż i drożdży pochodzą witaminy z grupy B, które pobudzają trawienie. Należą do nich przede wszystkim: niacyna (witamina PP), kwas foliowy (witamina B11), pirydoksyna (witamina B6), ryboflawina (B2), kwas pantotenowy (B5). Słód jęczmienny jest również źródłem  niezbędnych aminokwasów, które należy dostarczać do organizmu w codziennej diecie. Występująca w piwie niacyna zmniejsza też zachorowalność na gruźlicę. Picie piwa zalecane jest przez lekarzy, gdyż pomaga w wypłukiwaniu kamieni nerkowych z przewodu moczowego oraz w zredukowaniu stresu. Szklanka piwa może zmniejszyć napięcie nerwowe aż o 13%.

Nie przesadzaj!

Kaloryczność piwa jest na średnim poziomie. Pół litra piwa jasnego pełnego zawiera 200-250 kcal, czyli podobnie do pół litra mleka 2% lub soku owocowego. Spożywanie piwa w większych ilościach może przyczynić się do zachorowania na raka piersi,nowotwory gardła, przełyku. Stanowi też zagrożenie dla kobiety ciężarnej oraz dla prawidłowego rozwoju płodu. Dlatego kobietom w ciąży nie jest wskazane spożywanie piwa zawierającego alkohol.

Picie piwa ma wiele zalet, jak i również wad. Jak większość produktów spożywanych w nadmiarze, może szkodzić. Dlatego tylko umiarkowane i rozsądne spożywanie piwa może polepszyć funkcjonowanie naszego organizmu.