Piramida zdrowia

Piramida zdrowego żywienia to zestawienie przedstawiane w postaci graficznej piramidy, której poziomy określają grupy produktów i ich ilości.

Piramida zdrowego żywienia została opracowana w Stanach Zjednoczonych przez Departament Rolnictwa oraz Departament Zdrowia i Opieki Społecznej i jest skrótowym, graficznym zestawieniem zaleceń żywieniowym.

Podstawą piramidy jest codzienny ruch,aktywnośc fizyczna,który jest elementem łaczącym sie zezdrowiem i który chroni przed chorobami cywilizacyjnymi, np. cukrzycą, schorzeniami serca. Każda dorosła osoba powinna być aktywna fizycznie przynajmniej 30 minut dziennie. Nie trzeba wykonywać męczących ćwiczeń, można chodzić na spacery, jeździć na rowerze, tańczyć.

Zaleceniami żywieniowymi opartymi na piramidzie zdrowego żywienia są:

*błonnik pokarmowy w diecie musi być dostarczany, a najlepszym jego źródłem  są cale ziarna zbóż, rośliny strączkowe, warzywa

*oleje roślinne, orzechy i ryby są podstawowym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych

*należy jeść jak najmniej czerwonego mięsa i produkty o wysokim indeksie glikemicznym (słodycze, białe pieczywo, makaron, ziemniaki)

*źródłem białka pełnowartościowego w największym stopniu są ryby, drób i jaja

*warzywa powinno się spożywać  2-3 razy dziennie, gdyż  są dobrym źródłem witamin, składników mineralnych ,błonnika pokarmowego, przeciwutleniaczy

* zródłem białka pełnowartościowego, wapnia, witaminy B2 jest mleko i jego przetwory,które należy zjadać 1-2 porcji dziennie.