Piękno i zdrowie z natury, czyli recepta na szczęśliwe życie!

Jesteś tym, co jesz – mawiają dietetycy. Trudno się z nimi nie zgodzić, gdyż nasze zdrowie, dobre samopoczucie, wspaniały wygląd i kondycja fizyczna w dużej mierze zależą od sposobu odżywiania.Piękna królowa Egiptu – Kleopatra, zawdzięczała swoją alabastrową skórę regularnym kąpielom w kozim mleku. Jak w dzisiejszych czasach czerpać piękno z natury?

SPA starożytnych

Już kilkanaście tysięcy lat temu, ludzie zamieszkujący dzisiejszą Skandynawię doceniali zdrowotne właściwości hydroterapii. Pierwsze sauny powstawały z rowów wypełnionych gorącą wodą. Dziś możemy korzystać z licznych ofert zabiegów SPA, wpływających korzystnie na wygląd i samopoczucie.

Kuracja królowej Saby

Niezwykłe walory terapeutyczno-pielęgnacyjne Morza Martwego doceniła już w starożytności królowa Saba. Błoto z tego akwenu jest bazą wielu kosmetyków pielęgnacyjnych. Jego właściwości antycellulitowe, wygładzające i oczyszczające docenia wiele współczesnych kobiet. Specyfik ten stosuje się również jako środek wspomagający leczenie łuszczycy skóry. Drogocenne błoto do dziś nie straciło na popularności, a kąpiele błotne są coraz bardziej popularną ofertą centrów odnowy biologicznej.

Egipski make-up

Przed tysiącami lat mieszkańcy Egiptu malowali oczy na czarno. Moda? Nie tylko! Czarne mazidła były misternie przygotowywanymi miksturami, które oprócz zastosowania estetycznego, miały także właściwości lecznicze – zapobiegały infekcji oczu. Dziś, znów oferty firm kosmetycznych obfitują w produkty, które nie służą jedynie sztuce wizażu, ale mają również właściwości pielęgnacyjne.

Harmonia ciała i ducha

Yoga to indyjska filozofia odnajdująca związki między ciałem, umysłem, świadomością i duchem. Współczesna kultura śródziemnomorska przejęła niektóre doktryny tego systemu, ustalając powszechny dziś zestaw ćwiczeń fizycznych i umysłowych, zorientowany poprawę zdrowia.
Podobne rezultaty przynosi Tai Chi – opracowany w Chinach w XI w. system harmonijnych ruchów, wpływających na poprawę i utrzymanie dobrej kondycji psychofizycznej. Regularne ćwiczenie Tai Chi może przynieść szeroki wachlarz korzyści dla układu mięśniowego, kostnego, czy krążenia. Płynne ruchy tego systemu ćwiczeń są swoistą medytacją, wpływającą na redukcję stresu i dającą podstawy do doskonalenia jedności ciała, umysłu i ducha.

Lekarzu, lecz się sam!

W roku 1928 brytyjski lekarz Aleksander Fleming zaobserwował destrukcję kolonii bakterii staphylococci w miejscach przypadkowo zanieczyszczonych grzybem Penicillinum notatum. Tak narodził się pierwszy antybiotyk – penicylina. Odkrycie to uratowało życie wielu istnieniom ludzkim, mimo to w opinii wielu specjalistów rośnie liczba argumentów przeciw stosowaniu antybiotyków.

Naturalne antybiotyki

Należy uświadomić sobie, że antybiotyki nie tylko niszczą chorobotwórcze bakterie, ale również drobnoustroje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nadużywanie tego typu lekarstw prowadzi nie tylko do licznych chorób i obniżenia naturalnej odporności organizmu, ale również do uodpornienia się bakterii (poprzez mutację) na konkretne szczepy grzybów, występujące w antybiotykach. Na szczęście, lekarze coraz częściej skłaniają się ku medycynie naturalnej. Przeziębienie zalecają leczyć czosnkiem, syropem z cebuli i miodem. Doceniają dobroczynne skutki ziołolecznictwa, czy akupunktury. Nawiasem mówiąc, czosnek stosowany był w Azji już pięć tysięcy lat temu, za jego pomocą Żydzi usuwali z organizmu pasożyty, Grecy leczyli choroby układu pokarmowego i oddechowego, a średniowieczny Polacy pili go z mlekiem podczas przeziębień.
Przed tysiącami lat Chińczycy, Grecy, czy Egipcjanie dla poprawy swojego wyglądu, ochrony zdrowia, a przede wszystkim leczenia chorób, wykorzystywali naturalne zasoby. Byli doskonałymi zielarzami.

Szlachetne ZDROWIE!

W XXI wieku, wraz z rozwojem nauki, na wszelkie dolegliwości często stosujemy środki chemiczne. Na szczęście, z roku na rok nasza świadomość związanych z tą tendencją zagrożeń jest coraz większa i znowu wracamy do wiedzy, jaką posiadali starożytni. Kąpiele błotne, zioła, nieocenione właściwości aronii, czosnku, czy rzeń-szenia – to zagadnienia, którym każdy z nas poświęca coraz więcej uwagi. Moda na zdrowie stała się ogólnoświatowym trendem i szansą by nie chorować, być szczęśliwym i pięknym. Dzięki komputeryzacji świata i możliwościom, jakie daje Internet, bez trudu możemy posiąść wiedzę na temat zdrowego stylu życia. Portale prozdrowotne, jak DietaDlaZdrowia.pl pomogą Ci zdobyć informacje, dzięki którym będziesz mógł cieszyć się zdrowiem i urodą przez długie lata.

Autor: Redakcja