Napoje energetyczne zyskują coraz większą popularność zarówno na świecie jak i na naszym rodzimym podwórku. Jaki jest jednak ich wpływ na nasze zdrowie?
Lubimy energy drinki ponieważ czujemy się po nich ożywieni i podekscytowani. Poza tym producenci dbają o ich walory smakowe mające jeszcze bardziej zachęcić do ich spożywania. Jednak ostatnimi czasy słychać coraz więcej głosów ostrzegających o szkodliwości tego typu napojów. Czy faktycznie jest się czego bać?
Takie kraje jak Dania czy Norwegia wprowadziły już całkowity zakaz rozprowadzania napojów energetycznych, we Francji są one dostępne, ale podobnie jak papierosy czy alkohol, muszą być opatrzone informacją o ich szkodliwości. Jednak w krajach, w których nie funkcjonują ograniczenia z nimi związane, takimi jak np. Polska, mają wielu gorących zwolenników, często nieświadomych zagrożeń jakie niesie spożywanie, a zwłaszcza nadużywanie napojów energetycznych.
Po energy drinki sięgamy zwykle dla poprawy koncentracji podczas nauki bądź w pracy. Zawarta w nich kofeina pobudza korę mózgową, a witaminy z grupy B mają korzystny wpływ na nasz układ nerwowy. Jeśli wybieramy taką formę wspomagania, musimy pamiętać, aby spożywać je w rozsądnych ilościach. Zawarta w nich dawka witaminy B12 odpowiada tej, która stosowana jest przy ratowaniu pacjentów, którzy stracili przytomność po przedawkowaniu alkoholu! Zdecydowanie bezpieczniejsze jest więc udanie się do apteki i zasięgnięcie porady farmaceuty a propos środków poprawiających koncentrację.
Kolejnym elementem, któremu towarzyszy spożycie napojów energetycznych jest wysiłek fizyczny. Tauryna, będąca ich składnikiem, przeciwdziała procesom utleniania w mięśniach po wysokiej aktywności. Napoje te zapobiegają uczuciu zmęczenia, jest to jednak efekt krótkotrwały, gdyż energię nasz organizm czerpie przede wszystkim z węglowodanów, tłuszczów i białka które w omawianych napojach nie występują właściwie wcale. Nie należy również mylić ich z napojami izotonicznymi. Te z kolei przeznaczone są dla osób uprawiających sport i mają gwarantować uzupełnienie niedoboru płynów i elektrolitów oraz wyrównywać ubytki płynów ustrojowych. Nie zawierają jednak kofeiny będącej podstawowym składnikiem napojów energetycznych.
Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że energy drinki nie są dla wszystkich. Unikać powinny ich osoby o wysokim ciśnieniu tętniczym, diabetycy, dzieci oraz kobiety ciężarne i karmiące. Zrezygnować z tego rodzaju napojów powinny również osoby cierpiące na zaburzenia neurologiczne, kardiologiczne oraz na schorzenia wątroby.
Absolutnie niewskazane jest również mieszanie napojów energetycznych z alkoholem, o czym często zapominamy kupując kolorowe drinki w klubach. Taka zabójcza mieszanka atakuje wątrobę i może spowodować jej nieodwracalne uszkodzenie. Może również doprowadzić do odwodnienia organizmu, utratę przytomności oraz zaburzenia pracy serca.
Co więc stosować zamiast tego wygodnego i łatwo dostępnego środka? Lepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po filiżankę kawy, ale zdecydowanie najlepiej sięgnąć po sok pomarańczowy (działający stymulująco na nasz mózg), kostkę czekolady lub po zafundować sobie spacer na świeżym powietrzu i dotlenić organizm. Orzeźwienie i poprawa koncentracji gwarantowane!
Autor: kasiksuperstar