Dobre zwyczaje żywieniowe

Po ich wprowadzeniu wasze dzieci i wy sami nie będziecie mieli żadnych problemów z otyłością i wyżej wymienionymi chorobami.

  1. Podawaj dziecku posiłki o stałych porach – zapobiegnie to podjadaniu w ciągu dnia.
  2. Jedzcie mniej, ale często – 4-5 małych posiłków, w 3-4 godzinnych odstępach – zbyt duże przerwy powodują, że mamy ochotę na słodycze.
  3. Jedz (i ucz tego dziecko) powoli, żując każdy kęs.
  4. Przed posiłkiem podaj dziecku do wypicia szklankę wody.
  5. Na kolację podawaj małe, lekkostrawne posiłki ok. 3 godziny przed snem.
  6. Ucz dziecko rozpoznawać głód, niech jedzenie nie będzie sposobem na przekupstwo, uspokojenie się, spełnienie zachcianek, niekiedy zbywaniem dziecka.
  7. Kiedy dziecko domaga się „przegryzienia” czegoś wysokokalorycznego i wiesz, że nie jest głodne, staraj się odwrócić jego uwagę od jedzenia i zająć je czymś innym lub zaproponować owoc w ramach przekąski.
  8. Nie chodźcie na zakupy głodni.
  9. Nie rób zapasów w domu, nie magazynuj czekoladek, ciasteczek, paluszków itp., to łatwa pokusa dla nas i dla dziecka.
  10. Staraj się sam/a przygotowywać posiłki, a najlepiej z dzieckiem, któremu podczas przygotowania warto opowiadać o produktach – maluch będzie bardziej zwracać uwagę na to, co je.
  11. Urozmaicaj posiłki, staraj się aby były one kolorowe i estetycznie podane.
  12. Spożywajcie jak najwięcej warzyw i do 2-3 posiłków dziennie owoce.
  13. Dodawaj świeże, pokrojone lub zmiksowane owoce do produktów mlecznych naturalnych (jogurt, maślanka, kefir), zamiast spożywać gotowe produkty owocowe.
  14. Wprowadź tradycję jedzenia ryb, produktów mlecznych, produktów zbożowych pełnoziarnistych, razowych, bogatych w dobroczynny błonnik. Pamiętaj również o rzadko używanych w kuchni kaszach: gryczanej, gruboziarnistej jęczmiennej, jaglanej, ryżu brązowym, stosuj również grube makarony (gotowane al dente) – najlepiej razowe.
  15. Częściej spożywajcie zupy na bazie warzyw, które bez zabielania i gotowania w tłustych wywarach mięsnych są niskokaloryczne, ale bogate w witaminy i składniki mineralne.

    Autor: dorota4513