Dieta Dla Zdrowia

Z przymRÓŻAniem oka

Symbol miłości, kobiecości, piękna. Czerwona, herbaciana, dzika. Królowa kwiatów o tylu walorach, że chętnie wcieli się w każdą rolę. I wypada w niej oskarowo!

Towarzyszka uniesień
Róża to kwiat ukochany przez kobiety i często wybierany przez mężczyzn, wszak jest niemym synonimem miłości, wybawieniem nieśmiałych. Róża- z racji swej urody- została w kulturze europejskiej utożsamiona z admiracją kobiecego piękna. Pojawiła się na niejednym obrazie (najpiękniejsze Renoira) i w niejednym literackim dziele (przyjaciółka Małego Księcia). Dawniej przykładano ogromną wagę do koloru wręczanego kwiecia i liczby róż. Niestosowny wybór mógł być poważnym towarzyskim faux pas. Obecnie jedynie czerwień mocno zakorzeniła się w tradycji, zaś inne barwy są używane uniwersalnie.

Żywa dekoracja
Ogrodowa róża od dawna była wyznacznikiem luksusu i bogactwa. Starożytni otaczali się nimi zewsząd. Barwne i wonne pnącze zdobiły ogrody i tarasy możnych Rzymian i Greków. Choć najwięcej róż wyhodowano w Sumerze i Chinach, i w Europie możni łożyli majątki na tworzenie coraz to nowych odmian, coraz piękniejszych i oryginalniejszych. Botaniczne arcydzieła otrzymywały, rzecz jasna, imię lub herb sponsora, by pięknie (i pachnąco!) zapisać się w historii. Wystarczy zajrzeć do szlachetnych wiedeńskich ogrodów.

Orędowniczka toaletki

Już w antyku wielbiona za cudowne wspomaganie urody i zatrzymywanie młodości. Nieco później- głównie odmiana damasceńska- chełbiona za żywota za przepiękny i nadzwyczaj trwały zapach, po uschnięciu stosowana jako podstawa wody różanej, olejku (nie tylko wonnego, ale i pomocnego: przeciw depresyjnego, uspokajającego, kojącego bóle migrenowe) i perfum. Związki witaminowe, pektyn i aminokwasów uczyniły ją również wybawicielką niesfornej cery. Bryluje w kremach do twarzy. Ma walory złuszczające hydroksykwasy, zmniejszają również zmiany trądzikowe, dba o stan skóry tłustej. Kwasy owocowe, które zawiera, redukują suchość skóry, stymulując biosyntezę ceramidów. W tej roli znana jest do dziś, dodatkowo gra także drugoplanowo w składzie mydeł, balsamów i odżywek.

Wszechstronna pani doktor
Najpomocniejsza jest dzika: uspokaja, dzięki glikozydom zawartych w owocach. Wzmacnia, gdyż zawarta w niej bogato witamina C uzupełnia niedobory witamin w chorobach przeziębieniowych, przy nadmiernej kruchości naczyń, kamicy żółciowej i nerkowej. Pomaga także również przy nieżytach przewodu pokarmowego, biegunkach, w chorobie wrzodowej żołądka, dwunastnicy. Wspomaga leczenie reumatyzmu. Jest specjalistką od poważnych oparzeń i trudno gojących się ran oraz ekspertem w leczeniu szkorbutu. Wzmacnia kobiety w ciąży i w okresie karmienia piersią. Doskonale walczy ze zmęczeniem i stresem!

Smakowity kąsek
Owocami pobudza apetyt. Nie można się jej oprzeć. Dlatego pączki z różaną francuską konfiturą znikają w okamgnieniu. Chińczycy zajadają się ryżem z różą (podawanym tylko na specjalne okazje!), uwielbiają miód różany. Ale nie zawsze jest słodka. Przybiera także postać pikantnego sosu do dziczyzny i bałkańskiego octu. W krajach arabskich poprawia wyrazistość pilawu. Potrafi także mocniej zakręcić w głowie, w formie nalewki.

Dobrodziejka-czarodziejka

Róża nie ma chyba wrogów, nie tylko dlatego, że straszy kolcami. Każdy z niej bowiem wyniesie coś dla siebie. Nie grzeszy skrajnościami, imponuje wszechstronnością. Niech każdy doceni ją w swojej kategorii.

Autor: Dorota Bełtkiewicz
Źródło: Bank zdjęć sxc.hu

Oceń artykuł

 • Ocena: 5/5
 • Głosów: 19

Komentarze (9)

 • Omotolani2015/07/14 10:16

  fjHXO5Rw

  Hey Gustavo!!! I enjoyed hanvig you work at camp last week. I am so happy you had a good time. Hopefully you can visit with us again before your Workready assignment is over.

 • Atif2015/07/11 13:59

  JbKbdrZwHDa9

  we completed 3 vdeios with the women at Orange Korner Arts community center. Join us for a community arts celebration on May 13th at 511 W. Courtland Street, Philadelphia, PA 19140. Here are the first 3 vdeios: Video

 • Yasmin2015/07/10 06:40

  K7eCkZ3Sh

  Yes, a figure & a lcasdanpe painting juried selection make for a great representation of your varied work. Like Vanishing Orchards, Last Stand calls attention to the increasing import of green spaces, agro-ecology, & land usage issues. Pressing matters everywhere globally, & certainly in the VALLEY OF HEARTS DELIGHT of old, your present greater area. Imprint shows the magic when something goes awry in the photography process & it brings inspiration to a clever art mind. She who always sees possibility.Glad to hear of yet another exhibition & attendant well-deserved notice.

 • kala2011/06/07 21:27

  herbatki

  uwielbiam herbatki z róży! ale i tak jestem zdania, że najlepsza w tych sprawach jest meliska

 • Natalia2011/06/06 19:06

  Róża

  Zalety róży... cenne informacje:)

 • VoyaJa2011/06/02 17:44

  Przyjemna lektura!

  Podobają mi się artykuły tej autorki - na bardzo wysokim poziomie merytorycznym, w przyjemnym stylu, w lekkiej formule. Szkoda, że wszystko zależy od głosowania, a Jury nie ma nic do powiedzenia.

 • France2011/06/01 12:24

  Dostawać i zjadać

  A ja lubię róże dostawac i zjadać w pączkach w...formie konfitury.

 • syla_sala2011/06/01 12:05

  5 za przyrużanie oka

  Oraz lekkie potraktowanie tematu i cenne informacje!

 • milka2011/05/31 12:15

  Olejek różany

  Uwielniam do kąpieli olejek eteryczny z róży. Nawet zimą tworzy w łązience letni ogród. Super jest! A artykuł nieszablonowy. Gratuluję autorowi lekkiego pióra i przymrużenia oka!

Dodaj komentarz

Twoje komentarze będą bardziej wiarygodne, gdy się zarejestrujesz!
Dodatkowo zrobimy dla Ciebie darmową analizę Twojego sposobu odżywiania.

(wymagane)

(wymagany - nie będzie wyświetlany)

(wymagany)