Dieta Dla Zdrowia

Pielęgnacja cery

Każda kobieta ma inny typ cery. Wyróżniamy: normalną, tłustą, suchą i mieszaną. Poniżej przedstawię jak pielęgnować dany typ cery.

Cera normalna - ten typ cery właściwie nie sprawia żadnych problemów. Jest odpowiednio napięta i sprężysta, a także prawidłowo reaguje na czynniki atmosferyczne. Właściwie najważniejszym zadaniem jest utrzymanie jej w dobrej kondycji. Zaleca się picie wody z cytryną, czy też stosowanie kremów ochronnych specjalnie przeznaczonych do tego typu cery. W okresie letnim warto jest stosować beztłuszczowy krem z filtrem UV. Raz w tygodniu można zastosować peeling enzymatyczny oraz maseczkę nawilżającą.

Cera tłusta - charakteryzuje się nadczynnością gruczołów łojowych, często występują zmiany trądzikowe czy też zaskórniki. Wygląd tłustej skóry mogą poprawić kosmetyki ściągające pory - zaleca się przemywanie twarzy odpowiednim żelem dwa razy dziennie (rano i wieczorem). Należy stosować kremy matujące, które zawierają kwasy owocowe. Dobrze jest wykonywać raz w tygodniu peeling czy maseczkę typu peel-off.

Cera sucha - skóra tego typu jest szarawa i szorstka w dotyku, wysusza się. Łatwo podlega podrażnieniom dzięki wodzie czy też warunkom atmosferycznym. W przeciwieństwie do cery tłustej, szybciej pojawiają się zmarszczki. Dlatego trzeba zadbać o odpowiednie utrzymanie wilgoci, wskazane są kremy z małą ilością substancji nawilżających. Dobrą metodą jest nałożenie na twarz tłustego kremu i pozostawienie go na około 15 minut. Nie należy stosować toników, które są na bazie alkoholu.

Cera mieszana - jest to połączenie dwóch rodzajów skóry - tłustej i suchej. Tzw. strefa T - czoło, nos i broda cechują się typem cery tłustej, natomiast na policzkach mamy często do czynienia ze skórą normalną, a czasami suchą. Ten typ cery jest ciężki w pielęgnacji. Tutaj jeden krem nie wystarczy, potrzebne są co najmniej dwa. Jeden do policzków i skroni, który powinien mieć lekką konsystencję, natomiast do strefy T krem zwężający pory i redukujący wydzielanie sebum. Na miejsca suche należy stosować kremy natłuszczające. Najlepiej też przemywać twarz emulsją do cery wrażliwej, tak aby cera ta miała jak najmniejszy kontakt z wodą.

Każdy typ cery jest odrębny i wymaga odpowiedniej pielęgnacji. jeżeli macie problem z określeniem waszego typu skóry, zasięgnijcie porady specjalisty, który doradzi wam jak odpowiedni sposób dbać o swoją twarz.

Autor: Dorota M.

Oceń artykuł

  • Ocena: 4.5/5
  • Głosów: 6

Komentarze (1)

  • qqlka2011/04/14 21:45

    peeling

    nie można stosować peelingów więcej niż jeden raz w tygodniu, bo trzeba dać cerze czas na zregenerowanie się. Btw: artykuł bardzo mi się podoba. Więcej takich poproszę!

Dodaj komentarz

Twoje komentarze będą bardziej wiarygodne, gdy się zarejestrujesz!
Dodatkowo zrobimy dla Ciebie darmową analizę Twojego sposobu odżywiania.

(wymagane)

(wymagany - nie będzie wyświetlany)

(wymagany)