Dieta Dla Zdrowia

Magiczne słowo - faktor czyli jak skutecznie chronić skórę przed słońcem

Jeśli skóra nie jest należycie chroniona na słońcu, promienie słoneczne bez przeszkód przenikają w jej głąb powodując nieodwracalne zmiany, ujawniające się niejednokrotnie po wielu latach.


Warto przypomnieć, że skóra jest wyposażona w naturalny kapitał słoneczny, czyli mechanizmy obronne wobec promieni UVB i UVA, do których należą:


1. opalenizna
2. pogrubienie warstwy rogowej naskórka
3. proces odnowy komórkowej
Kapitał zależy od takich cech jak fototyp, wiek oraz skłonności dziedziczne.

Jednak naturalne mechanizmy ochronne skóry nie zawsze wystarczają!Wówczas istnieje konieczność sięgnięcia po odpowiednie preparaty chroniące przed promieniami słonecznymi.

Dobór odpowiedniej wysokości wskaźników UVB oraz UVA zależy od indywidualnych potrzeb. Stosowanie zewnętrznych środków chroniących przed światłem ( ZSC) jest jedyną formą prewencji, mającą zastosowanie we wszystkich już istniejących bądź potencjalnych stanach patologicznych związanych z działaniem słońca. Zewnętrznymi środkami chroniącymi przed światłem są na ogół kremy i lotiony, zawierające w swoim składzie substancje (filtry) ograniczające kontakt skóry z promieniami ultrafioletowymi. Filtry, których protekcyjne działanie opiera się na absorpcji promieni UV, nazywamy filtrami chemicznymi, zaś te, które chronią skórę wskutek odbijania lub rozpraszania promieni to filtry fizyczne.

Prawidłowo dobrane produkty chroniące skórę przed promieniowaniem słonecznym powinny charakteryzować się:

1. celującą tolerancją
2. wysokiej klasy właściwościami kosmetycznymi
3. brakiem toksyczności
4. wodoodpornością
5. wysoką efektywnością zrówno wobec promieni UVA jaki i UVB
6. wysokim międzynarodowym wskaźnikiem SPF ( sun protectiv factor = stopień ochrony przeciwsłonecznej )

Środek powinnien również być:
- niewidoczny
- bezbarwny
- bezwonny
- nie dający połysku
- nie tłusty

Substancje najnowszej generacji chroniące przed słońcem najczęściej zawierają mieszaninę kilku filtrów chemicznych oraz filtr fizyczny. Takie połączenie ma za zadanie poszerzenie zakresu działania ochronnego poszczególnych preparatów.

Co to jest SPF lub popularnie zwany faktor?

SPF to sun protectiv factor = stopień ochrony przeciwsłonecznej.Na rynku spotyka się preparaty oznakowane nawet wskaźnikami do 60 SPF. Znaczyłoby to, że po ich nałożeniu do momentu wystąpienia rumienia, czyli zaczerwienienia skóry można przebywać na słońcu 60 razy dłużej ( w naszej szerokości geograficznej w lecie czas do wystąpienia rumienia w przypadku nie stosowania ZSC waha się przeciętnie od 10-30 minut- w naszym przypadku przyjmiemy 15 minut dla łatwości wyliczeń).

PRZYKŁAD:

Wybrany przez nas produkt ma numer = faktor 5.
Oznacza to, że numer ten mnożymy przez czas przebywania na słońcu nie stwarzający zagrożenia dla naszej skóry, czyli jak zaznaczyliśmy wyżej przez 15 minut.
Uzyskujemy wówczas => 5 x 15 minut = 75 minut

Nasz wynik oznacza czas bezpiecznego przebywania na słońcu bez jakiegokolwiek zagrożenia dla skóry!
Należy jednak pamiętać, że preparat musimy rozprowadzać gruba i jednolitą warstwą.

Istotny jest także fakt, że nasze wyliczenia nie biorą pod uwagę pocenia się, tarcia ręcznikiem czy piaskiem, które w sposób istotny redukują wartość ochronną preparatu.Z tego względu, ażeby utrzymać właściwą ochronę przed promieniowaniem UV, konieczne jest kilkukrotne aplikowanie preparatu na skórę w czasie przebywania na słońcu.


Autor: Stefanidos

Oceń artykuł

 • Ocena: 5/5
 • Głosów: 77

Komentarze (6)

 • Rose2016/11/22 05:39

  sDZBRv79v

  Arietlcs like this just make me want to visit your website even more.

 • Matty2016/11/20 14:44

  xiNP6hWk

  Wow, this is in every repsect what I needed to know.

 • Dave2015/07/17 01:58

  aX32Pu6ibsH2

  hej moja droga Siostro niech się wszyscy doewdizą że masz najlepsze mazurki na świecie i żżeram jednego na raz a Barbarka krzyczy..a i pierniki są the best!!!!!!! buziaczki:)

 • Eduardo2015/07/11 14:01

  adHWIEg8

  lis12kasia Faktycznie kratka jest modna, ale myślę, że trezba z nią trochę uważać i odpowiednio dobierać wzf3r kratki do figury. Szczupłe osoby mogą sobie pozwolić na więcej opcji :) w tym wypadku cała stylizacja wygląda bardzo fajnie odpowiednio dobrane dodatki do spf3dnicy, ktf3ra dodaje odrobinkę krągłości :)

 • Patience2015/07/10 10:42

  7TECgC5unE72

  It's a plasuere to find someone who can identify the issues so clearly

 • star2011/06/01 22:03

  ciekawe

  nie wiedziałam o takich obliczeniach... dzięki za poradę

Dodaj komentarz

Twoje komentarze będą bardziej wiarygodne, gdy się zarejestrujesz!
Dodatkowo zrobimy dla Ciebie darmową analizę Twojego sposobu odżywiania.

(wymagane)

(wymagany - nie będzie wyświetlany)

(wymagany)