Dieta Dla Zdrowia

Zdrowie w filiżance

Herbata dodaje sił, podnosi ciśnienie, poprawia humor.

W zależności od sposobu przetwarzania liści, wyróżnia się kilka rodzajów herbat: zieloną, czerwoną, białą i czarną.

Czarna herbata - jeszcze do niedawna najbardziej popularna. To ta, która pobudza i dodaje energii. Zwiększa także naszą koncentrację i wytrzymałość dzięki temu, że rozszerza naczynia krwionośne. Ponadto zmniejsza ryzyko zawału serca oraz przeciwdziała powstawaniu zakrzepów. Czarną herbatę należy zalać wrzątkiem i parzyć ok. 4 minut.

Czerwona herbata - to ulubiony napój tych, którzy się odchudzają J Przyspiesza przemianę materii, zwiększa wydzielanie soków trawiennych. Pomocna jest także na drugi dzień po alkoholowej imprezie. Jest naturalnym napojem oczyszczającym i odtruwającym organizm. Herbatę czerwoną możemy parzyć kilkakrotnie. Zalewamy ją wodą o temperaturze 30 stopni i parzymy 3 minuty.

Zielona herbata ? liście tej herbaty nie są poddawane fermentacji więc zawierają cenne przeciwutleniacze, czyli związki niszczące wodne rodniki, odpowiedzialne za procesy starzenia się organizmu. Herbata zielona poprawia krążenie a także ma działanie przeciwbakteryjne : picie niesłodzonej herbaty może zapobiec chorobom zębów i dziąseł. Parzona pierwszy raz działa pobudzająco, drugi- odprężająco.

Biała herbata - eliksir młodości. Powstaje z młodych, nie rozwiniętych jeszcze pączków. Zawiera cenne polifenole, stanowiące część naturalnego mechanizmu obronnego roślin. Pomaga w bezsenności. Nie wolno jej zalewać wrzątkiem, jedynie wodą o temperaturze ok. 80 stopni i parzyć przez ok. 7 minut.

Autor: Ola

Oceń artykuł

 • Ocena: 5/5
 • Głosów: 34

Komentarze (2)

 • babaaa2011/05/18 10:19

  Z umiarem!

  Ale też w nadmiarze wypłukuje magnez! Warto o tym pamiętać.

 • xyz2011/04/17 19:22

  ciekawe

  bardzo ciekawy artykuł, jednak chciałabym się dowiedzieć, w jaki sposób biała herbata pomaga w bezsenności? Rozumiem, że w walce z bezsennością, ale dlaczego tak się dzieje?

Dodaj komentarz

Twoje komentarze będą bardziej wiarygodne, gdy się zarejestrujesz!
Dodatkowo zrobimy dla Ciebie darmową analizę Twojego sposobu odżywiania.

(wymagane)

(wymagany - nie będzie wyświetlany)

(wymagany)