Dieta Dla Zdrowia

Grzybobranie

Świeże powietrze, ruch, obcowanie z naturą, coś dla podniebienia - to efekty grzybobrania.

Grzybobranie to moje hobby, to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Mam stresującą pracę, brakuje mi ruchu na co dzień. Ciężko mi się też zmobilizować się do biegania, czy innych ćwiczeń. Z chwilą pojawienia się pierwszych grzybów moja motywacja do ruchu rośnie. Wtedy to właśnie, bez względu na pogodę, ruszam w las aby obcować z naturą i zbierać wspaniałe, pachnące okazy.

Pożytków z grzybobrania jest wiele. Przede wszystkim to ruch na świeżym powietrzu. Po kilku godzinach wędrówki po lesie można się poczuć zmęczonym, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Wśród drzew można nawdychać się świeżego powietrza, odpocząć psychicznie. Uwielbiam położyć się na rozgrzanej słońcem polanie. Czasem biorę ze sobą lornetkę aby obserwować różne zwierzęta. Zawsze staram się zachowywać cicho aby ich nie płoszyć. Bardzo przyjemnie jest posłuchać porannego koncertu ptaków, które cieszą się z nastania nowego dnia. Wtedy to właśnie najlepiej iść na grzyby.

Idąc do lasu należy się odpowiednio ubrać. Przede wszystkim trzeba pamiętać o butach z cholewkami, które powinny chronić przed ukąszeniem żmii. Należy też mieć jakieś nakrycie głowy oraz zabezpieczyć kark i szyję przed kleszczami. Dobrze też odsłonięte części ciała nasmarować preparatem odstraszającym owady. Grzyby dobrze jest zbierać w wiklinowy koszyk. Nie wolno wkładać ich do torebek foliowych czy reklamówek, bo tracą swoje walory!

Rodzajów grzybów jest bardzo dużo. Ja zbieram tylko te, które znam od dzieciństwa i nie eksperymentuję. Należą do nich borowiki szlachetne, koźlarze, podgrzybki, maślaki, rydze, kurki, kanie. W stosunku do innych rodzajów jestem ostrożny i nieufny.

Grzyby zawierają trochę żelaza, potasu, fosforu, wapnia, sodu. Są w nich także mikroelementy - miedź, cynk, jod, mangan, fluor i ołów, w granicach normalnych dla roślin jadalnych, przy czym w kapeluszach znajduje się więcej niż w trzonkach

Na podstawie chemicznego składu owocników grzybów jadalnych można stwierdzić, że są one pełnowartościowym produktem spożywczym, zawierającym wszystkie podstawowe składniki - białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy, sole mineralne, które są niezbędne dla wzrostu i rozwoju organizmu oraz podtrzymywania jego procesów życiowych. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że grzyby zawierają różne enzymy i substancje aromatyczne nadające potrawom z grzybów niepowtarzalny aromat i smak oraz powodują lepsze trawienie pokarmów, to wartość ich jako produktu spożywczego znacznie wzrasta.

Zebrane okazy suszę bądź marynuję. Po obfitym grzybobraniu w domu zawsze pachnie suszonymi grzybami i jest to jeden z moich ulubionych zapachów.

Zawsze część świeżych grzybków przeznaczam do szybkiego zjedzenia. Uwielbiam duszone kureczki w śmietanie. Zresztą kurki to moje ulubione grzyby. Praktycznie nie ma wśród nich okazów robaczywych. Są one pracochłonne ale odpowiednio przyrządzone bardzo smaczne.

Robi się je tak: Kurki obrać i bardzo dokładnie umyć. Większe owocniki pokroić po długości na dwie, trzy, a nawet cztery części. Na patelni rozpuścić masło. Po chwili dodać grzyby. Dusić pod przykryciem przez około kwadrans, raz na jakiś czas mieszając. Pod koniec dodać sok z cytryny, sól i pieprz. Zdjąć z ognia, lekko wystudzić, dodać śmietanę wymieszaną z odrobiną soli. Całość zagotować wraz posiekanym koperkiem.
SMACZNEGO!

Autor: teddy

Oceń artykuł

 • Ocena: 5/5
 • Głosów: 43

Komentarze (11)

 • Sukey2016/11/22 05:37

  vZYzZYmGjw03

  This piece was a lifceajket that saved me from drowning.

 • Hollie2016/11/20 11:40

  qNRTi4bqT

  Great article but it didn't have ev-rtyhingeI didn't find the kitchen sink!

 • Andy2015/07/14 10:03

  YhIjW07fjoW

  Lovely pictures - I still haven't had a chacne to see a urlesque show like yours - I really would lvoe to. Do you know any places you could reccomend in Birmingham?

 • Back2015/07/10 01:33

  cSuGHJzjEo

  Oh, it looks so good. I wish there was something like that in Trondheim, which could kick up ouer ouotodr environments, and give us burlesque lovers something to look forward to. No plans on a Trondheim (NORWAY) show?Wanja-Smile

 • Sunardi2015/07/09 15:37

  hcF2ZShq9f0

  Janina Modaal : that'd be great! But of course, if there is no scene, it might eb hard to find a venue to pferorm in... but if there's an interest I bet we'd find the place too :)Mysterycreature : I'm afraid I'm not too familiar with the UK burlesque secene, butI think there's quite a lot of action over there? Facebook is full of UK pferormers and groups so have a look there :) You can search some via my friends lst, a lot of folks in the UK have addded ny burlesque profile Cherry Dee. (oh and by the way, I have terrible computer-spelling, my fingers are much faster than the rest of me and it shows in the text :)Mamma : it was on Sat already but thanks, it went alright.Pretty Pirate : THanks, but you know, we get hundreds of pics and only a few are useable in the end. So it's not THAT easy :)Annabananna : It is! I think having fun ourselves is a very important part.

 • Annie2011/09/03 10:09

  Pieczarki

  A ja pozostaję wierna...pieczarkom. Pewne i całoroczne.

 • Kola2011/08/30 23:10

  Kurki górą

  są genialne do jajecznicy, zapiekanek, sosów, makaronów - mniam ;->

 • kala2011/06/07 21:43

  grzybki!!!

  uwielbiam zbierać grzyby. też zbieram te, które znam od dzieciństwa. zresztą - mam taką zasadę - nie zbieram grzybów blaszkowych. tak łatwo je pomylić z jakimiś trujakami

 • VoyaJa2011/05/18 21:53

  Kurki - pychotki!

  Kocham kurki! Już chyba niebawem się pojawią?

 • marcin2011/04/20 21:54

  gratki

  gratki teddy, zaprzągłeś do głosowania pół akademika, no, no!

 • paweł2011/04/20 20:11

  grzyby

  Już wkrótce pojawią się smardze. Radzę uważać bo można pomylić z piestrzenicami! Ja czekam na kurki, powinny być już w czerwcu, wtedy upichcę sosik wg przepisu z artykułu.

Dodaj komentarz

Twoje komentarze będą bardziej wiarygodne, gdy się zarejestrujesz!
Dodatkowo zrobimy dla Ciebie darmową analizę Twojego sposobu odżywiania.

(wymagane)

(wymagany - nie będzie wyświetlany)

(wymagany)