Dieta Dla Zdrowia

Motywacja w Dietetyce - lekcja 1.

Lekcja 1 Zacznijmy naszą przygodę z dietetyką od mojego ulubionego hasła reklamowego: "Just do it", które w prosty sposób zachęca do działania. Drogi Internauto! Jeśli czytasz te słowa i należysz do tej połówki polskiego społeczeństwa, która posiada zbyt dużą ilość kilogramów, zachęcam już dziś do działania i do rozpoczęcia przygody z portalem DietaDlaZdrowia.pl!

12 lekcji w drodze do sukcesu

W obszarze motywacji będziemy uczyć się w kolejnych 12 lekcjach, jak skutecznie osiągać sukces w żmudnej i wielotygodniowej drodze racjonalnego odżywiania, której celem jest "kraina szczęśliwości", czyli prawidłowa waga i wymarzona figura. Droga ta jest długa, trudna i pełna pokus kulinarnych, gastronomicznych pyszności oraz pozornych ułatwień i pseudo cudownych środków, które niby prowadzą na skróty.

Badania marketingowe

Przygotowania serwisu DietaDlaZdrowia.pl wiązały się z przeprowadzeniem badań marketingowych: ilościowych i jakościowych, przy użyciu dwóch metod badawczych: PAPI (Paper And Pencil Interview) oraz FGI (Focus Group Interview). Metoda PAPI to wywiad ankietera "twarzą w twarz" z respondentem, gdzie pytania zadawane są bezpośrednio i a odpowiedzi respondenta zapisywane. Badania FGI to rodzaj badań jakościowych, gdzie w trakcie spotkania osoby zaproszone do badań analizują wraz z moderatorem poszczególne kwestie i wyrażają swoje opinie dotyczące przedstawionej problematyki. Badania były prowadzone w okresie od września do listopada 2010 roku, a ich celem było stworzenie serwisu usług typu e-dieta, które będą precyzyjnie dedykowane i odpowiadające potrzebom Polaków, poszukujących skutecznych narzędzi wspomagających prawidłowe odżywianie. Grupę docelową respondentów badań stanowiły osoby w wieku 20-45 lat, które mają nadwagę i które co najmniej raz w życiu stosowały już jakąś metodę odchudzania.

Wspominam o tych badaniach, bowiem często będziemy odwoływać się do wypowiedzi respondentów i wyników badań, które służyły budowie serwisu DietaDlaZdrowia.pl.

Definicja motywacji

Jeżeli ktoś w rozmowie lub reklamie informuje Was, że zrzucanie kilogramów to rzecz łatwa, przyjemna i niewymagająca wyrzeczeń oznacza to, że albo sam nigdy nie próbował schudnąć, albo jest to czysta propaganda. W dietetyce - jak w życiu - każdy sukces i wszystko, co robimy wymaga precyzyjnie określonego celu, dobrego planu, systematyczności i ciężkiej pracy. W osiąganiu pożądanych rezultatów bardzo pomaga nam motywacja. Mówimy nie raz o tym, że ktoś miał "silną motywację". Ja twierdzę, że w dietetyce motywacja to połowa sukcesu, czyli 50%, kolejne 25% to systematyczność (prawidłowe i stałe odżywianie się) i dobrze dobrana dieta - również 25%.

Motywacja - słowo składa się z dwóch elementów MOTYW i AKCJA, gdzie motyw to CEL, a akcja to DZIAŁANIE. Genezę słowa motywacja znajdujemy w łacińskim czasowniku "moveo" co oznacza: wprawiać w ruch, popychać. Zatem możemy śmiało powiedzieć, że MOTYWACJA to:
- stan gotowości człowieka, jako istoty rozumnej, zdolnej do podjęcia określonego działania (akcji),
- wzbudzony potrzebą zespół procesów psychicznych i fizjologicznych, określających podłoże zachowań i ich zmian.

Rodzaje motywacji w dietetyce

Nie ma cudownych diet, skutecznych suplementów, czy tabletek - wszystko zależy od nas samych, od tego jak silnie jesteśmy zmotywowani oraz jak wytrwale i długo jesteśmy w stanie dążyć do celu.

Motywacja wewnętrzna - najczęściej występująca u osób podejmujących działania zmierzające do zrzucenia kilogramów. Z tym rodzajem motywacji mamy do czynienia, gdy człowiek dąży do zaspokajanie swoich potrzeb. W tym przypadku potrzebą tą jest atrakcyjny wygląd oraz własne szczęście i dobre samopoczucie.

Motywacja zewnętrzna - to moda, wzorce i styl, które narzuca nam otoczenie. Nieludzko wychudzone modelki z czasopism i reklam. Gwiazdy filmu i show biznesu, czyli piękni, bogaci i szczupli celebryci, przechadzający się w modnych kreacjach po czerwonym dywanie, w blasku flashy. Motywacja zewnętrzna polega również na wzbudzaniu kar i nagród oraz czasami na informowaniu o możliwościach zawartych w różnego rodzaju regułach i manipulowaniu tymi możliwościami, w określonych sytuacjach. Przykład z życia zawodowego - awansują tylko te osoby, które dobrze wyglądają, są szczupłe i atrakcyjne. Przykład z życia codziennego: sklep oferuje damskie ubrania tylko w rozmiarach do nr 36.

Motywacja negatywna - w dietetyce to rodzaj kary lub negatywnych następstw. Nieprawidłowa dieta może powodować rożnego rodzaju choroby i schorzenia, co w konsekwencji pogarsza naszą jakość życia. Błędy żywieniowe najczęściej widoczne są przy chorobach serca i nadciśnieniu tętniczym, gdy już jesteśmy zagrożeni lub chorujemy, wówczas mamy silną motywację, aby przestrzegać prawidłowej diety i zdrowego stylu odżywiania się w taki sposób, aby uniknąć "kary", czyli negatywnych konsekwencji w postaci utraty zdrowia lub nawet życia.

Motywacja pozytywna - zwana dodatnią, oparta jest na pozytywnych wzmocnieniach. Ten rodzaj motywacji znany jest na przykład z grup wsparcia dla osób walczących z nałogiem alkoholizmu. W dietetyce dotychczas rzadko stosowany, ale właśnie poprzez takie narzędzia, jak serwis DietaDlaZdrowia.pl oraz nowoczesne metody komunikacji, pozwala wytrwać w długiej drodze dążenia do celu, zachowując pozytywny stosunek do przedmiotu, jakim jest dieta. Dlatego w naszych działaniach związanych z dietetyką, będziemy skupiać się na motywacji pozytywnej, która ma umożliwić człowiekowi osiąganie wyznaczonych celów i zaspokajanie potrzeb. Czyli jak z uśmiechem i zadowoleniem tracić kilogramy!

Autor: Piotr Wawrzynów

Oceń artykuł

 • Ocena: 5/5
 • Głosów: 1

Komentarze (4)

 • Hallie2016/11/20 06:17

  jBEjFlJPpj8n

  Liverpool Vi;1oria&#82t7cs travel insurance quote form starts by asking for details of past claims, which is not standard. It also lists caveats about pre-existing medical conditions before it will give you a quote. The “address finder” part of the form was slow. But despite these drawbacks, the quote it gave me for a two-week trip to Europe was the second lowest I”ve found anywhere, so I might consider using them as the brand is a better known one. Though I was confused about the “online discount” that my quote supposedly included, since it didn”t tell me how much of a discount I was getting.

 • adam2016/01/12 21:16

  uwagi zywienia

  Z UWAGI NA TO ZE ILOSC UCDZNIUW W SZKOLACH W LATACH CZTERDZIESTYCH BYLA SRTEDNIO DUZA SPOLECZENCTWO TAMTE INWESTUJAC W ROZWUJ POZOSTAWILO WIELE SLADOW I SKOTKOW UBOCZNYCH PO SWOIM ZYCIU WIELE LUDZI NABIERA SIE ZE TAKIE DIETKI NP OWOCOWE CZY CZY BIALKOWE ROZNEGO RODZAJU BUDULCE CIELESNE CZY INNEGO RODZAJU POKARMY WYTWARZAJACE BIALKO ROZNEGOO RODZAJU STEROLE TLUSZCZE CZY POKARMY DIETETYCZNE IINNEJ KATEGORI ZYWNOSC TEZ TAK TROCHE TRZEBA WYKLUCZYC Z JADLOSPISU CZYLI ZE SWOJEGO MENU NATOMIAST DOBRYMI BUDULCAMI DO JEDZENIA MUSZA BYC SPECJALISTYCZNIE DOBRANE NP UPRAWY CHODOWANE Z DALEKA OD MIASTA KTORYM NIEZAGRARZA ROZNEGO RODZAJU PROBLEMATYKA SPOLECZNA OCZYWISCIE WYCHODOWANE BEZ ZADNYCH NEGATYWNYCH SKOTKOW ZAMIAST DIETY BIALKOWEJ ROZNYCH DIET KTORE USPRAWNIAJA ORGANIZM ROBIAC MU INNE DEFEKTY DOBRYM ZAMIENNIKIEM JEST POBIERANIE ZE ZRODEL NIE TOXYCZNYCH KTORE NIE MAJA ZWIAZKU Z ROZNEGO RODZAJU ZBIORNIKAMI WODNYMI CZY POLAMI HERBACIANYMI POKARMU ZRODLA TOXYCZNE TO TAKIE NP POLE HERBATY ,ULEGA DESTRUKCJI METAFIZYCZNEJ PLANETARNEJ CZYLI ZRODLA TE MAJA NIEPRAWIDLOWY WPLYW NA ORGANIZM CZYLI ROZNEGO RODZAJU DIETKI KTORE SPOZYWAMY WOGULE SA NIEDOBRE ZRODLA NIE TOXYCZNE TO TAKIE UPRAWY KTORE NIE SA NARAZONE NA ROZNEGO RODZAJU DEFEKTY SKUTKI UBOCZNE TO TAKIE SPOZYWKI KTORE NIE NIASA ZA SOBA ZADNYCH STRUKTOR ODPOWIADAJACYCH ZA POZIOMY DESTRUKCJI LUB OGULNEGO BLEDNEGO ROZWOJU ORGANIZMU LIB BLEDNEJ POMOCY ORGANIZMOWIZYWEMU TAKIE ZRODLA TOXYCZNE INIE TOZYCZNE WYKLUCZAMAY STARAMY SIE ORGANIZOWAC TAKA ZYWNOSC KTORA PRZYNOSI NA JAK NAJWIECEJ KOZYSCI ALE KTORA WOGULE NIE JEST PO SMIERTELNEJ METAFIZYCZNEJ PRZEMIANIE BIORAC POD UWAGE RONEGO RODZAJU ASPEKTY ZYCIA SPOLECZNEGO KTORE KARMI SIE ROZNEGO RODZAJU ZACHDNIMI OCZYWISCIE NIE PRZECZE ZE ZLYMI ZACHODNIMI STEKAMI POKARM POLEGA NA ODPOWIENIM NAZWANIU DANEJ STRUKTORY ZYWIENIOWEJ KTORA MA NA CELU ZACHOWYWANIE SIE JAK POKARM W ORGANIZMIE A NIE WYWOLYWANIEM PEWNEGO RODZAJU ANOMMALI CIELESNYCH ALE MIANOWICIE ROZCHODZI SIE ZE POKARM MUSI NIE DOTYKAC SMIERTELNEJ METAFIZYCZNEJ PRZZEMIANY KTORA PRZECIEZ JEST TAK SPRAWNIE WYMYSLONA ZE JEDZENIE ROBI SIE SUCHE ITP ITD W RZADNYM WYPADKO NIE MORZE BYC TAKA JAK SMIERTELNA NIESMIERTELNA ZUPELNIE INNA W WYRZYM SWIECIE NAZYWAJA JA NIESMIERDZACA TAK CZYLI POKARMEM PROWIANTEM ALE TO TEZ JEST JEDZENIE NIEGODNE ZAUFANIA NAJLEPIEJ TRZEBA BY MYSLEC NIE TAK A TAK ALE DOBRZE A NIE DOBRZE .ADAM DABROWSKI.

 • sbsb302011/05/19 19:51

  motywacja to podstawa!

  to podstawa!

 • nineczka2011/04/17 20:07

  motywacja to podstawa

  czytałam ostatnio, że właśnie głównym powodem nieudanych diet jest brak samozaparcia. dlatego motywacja to podstawa przy byciu na diecie. niektórzy należą do tych, których cieszą sukcesy. pierwsze kilogramy w dół dają ogromną satysfakcję i zachęcają do dalszego wysiłku. wtedy dieta staje się - moim zdaniem - zmaganiem się z samym sobą. a kiedy tak jest, to odchudzanie jest po prostu czystą przyjemnością! i tego wszystkim życzę :)

Dodaj komentarz

Twoje komentarze będą bardziej wiarygodne, gdy się zarejestrujesz!
Dodatkowo zrobimy dla Ciebie darmową analizę Twojego sposobu odżywiania.

(wymagane)

(wymagany - nie będzie wyświetlany)

(wymagany)