Dieta Dla Zdrowia

KOFEINA - WRÓG CZY PRZYJACIEL

Czy wypijając poranną kawę zastanawiasz się co w niej jest takiego, że już po pierwszym łyku nabierasz sił do życia? Pierwsze skojarzenie to zazwyczaj - kofeina. Czy poza pobudzającym działaniem wpływa jeszcze w jakiś sposób na nasz organizm?

Kofeina to naturalny alkaloid występujący między innymi w liściach, nasionach i owocach ponad 60 gatunków roślin. Najbardziej znanymi jej naturalnymi źródłami są: kawa, herbata, ziarno kakaowe, orzeszki cola i herbatki z guaraną. Historia kofeiny nierozerwalnie wiąże się z kawą, której właściwości po raz pierwszy odkryli mieszkańcy górskich rejonów Etiopii. W XV wieku zwyczaj picia kawy rozpowszechnił się w Turcji, a do Europy ziarno kawowe przywędrowało szlakami kupieckimi dopiero w wieku XVI przez Wenecję. Słowo kawa wywodzi się od arabskiego gehwa i oznacza ?zmniejszający zmęczenie?.

Kofeinę znajdziemy nie tylko w kawie, ale także w wielu innych produktów spożywczych. Alkaloid ten może w nich występować w sposób naturalny lub być dodanym w czystej formie.

Naturalne źródła kofeiny to:

1. Kawa - 150 ml (filiżanka) zawiera w zależności od gatunku kawy, sposobu parzenia i ilości "łyżeczek" 60 - 120 mg kofeiny.
2. Herbata czarna parzona przez ok. 5 min. - 200ml zawiera ok. 60 mg kofeiny.
3. Kakao - 150 ml zawiera 4 mg kofeiny.
4. Czekolada gorzka - 100g zawiera 70 mg kofeiny.
5. Czekolada mleczna - 100g zawiera 20 mg kofeiny.
6. Herbatka z guaraną, 1 gram guarany zawiera ok. 40 mg kofeiny.
7. Napoje owocowe z guaraną.

Produkty do których kofeina dodawana jest w formie czystej:

1. Napoje energetyzujące tak zwane "energy drink" w 250 ml jest 80 mg kofeiny. Napoje tego typu powinny być opatrzone informacją na etykiecie, iż nie są zalecane dla dzieci, kobiet w ciąży i matek karmiących.
2. Napoje typu "soft drink" (puszka o pojemności 330 ml) zawierają około 30,7 mg - 35 mg kofeiny.
3. Jogurty z kawą lub guaraną.
4. Gumy do żucia z kofeiną.
5. Cukierki z kofeiną.

Niektóre leki o działaniu przeciwbólowym, pobudzającym lub stosowane w astmie oskrzelowej, również zawierają kofeinę

Zgodnie z dyrektywą 2002/67/E Unii Europejskiej występowanie kofeiny w produktach spożywczych powinno być zadeklarowane przez producenta. Jeśli jej zawartość w gotowym do spożycia produkcie przekracza 150 mg/l, należy umieścić na etykiecie informację ?wysoka zawartość kofeiny? oraz podać stężenie w mg/100 ml. Zasada ta nie dotyczy jedynie kawy i herbaty oraz ich wyciągów, a także napojów, których nazwa wskazuje, że zostały wyprodukowane na bazie obu naparów.

Szacuje się, że codziennie 80-90% dorosłych osób świadomie lub nieświadomie spożywa kofeinę. Na podstawie wielu badań stwierdzono, że umiarkowane spożycie kofeiny z różnymi produktami spożywczymi (do 400 mg dziennie) przez dorosłe, zdrowe osoby nie wpływa na pogorszenie ich stanu zdrowia. Nadmierne, długotrwałe jej spożycie (powyżej 500-600 mg dziennie) może prowadzić do uzależnienia i powodować szereg niekorzystnych objawów. Przy przedawkowaniu kofeiny u osób dorosłych (powyżej 650 mg kofeiny co daje 5-6 filiżanek kawy w ciągu dnia) występują nudności, bóle głowy, bezsenność i pobudzenie ruchowe, uczucie niepokoju, przyspieszony oddech, kołatanie serca i nasiloną potliwość. Kofeina powoduje wypłukiwanie wapnia i magnezu z organizmu, czyli negatywnie wpływa na stan kośćca. U dzieci przy dawce 3 mg kofeiny/kg masy ciała obserwowano nerwowość, bóle brzucha i nudności.

Związek ten może wpływać niekorzystnie na stan zdrowia osób z chorobami psychicznymi, poprzez nasilenie objawów choroby oraz hamowanie działania leków. Alkaloid ten łatwo przechodzi przez barierę krew - łożysko oraz krew - mleko matki, wpływając na organizm płodu i niemowlęcia. U kobiet ciężarnych wraz z rozwojem ciąży zmniejsza się szybkość wydalania kofeiny z moczem przez co wydłuża się czas kontaktu płodu z kofeiną. Maksymalna ilość kofeiny w ciągu dnia dla kobiet ciężarnych to 300 mg (2 filiżanki silnej kawy). Powyżej tej dawki zwiększa się ryzyko niskiej masy urodzeniowej dziecka ? hamuje aktywność hormonu wzrostu, wzrasta ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu oraz wystąpienia bezdechu u noworodka. Podobne zalecenia ilościowe obowiązują w stosunku do kobiet karmiących piersią, ponieważ kofeina przechodzi do mleka matki. Z tego względu ograniczenie spożycia kofeiny zalecane jest kobietom ciężarnym i karmiącym piersią.

Odczucia konsumentów, potwierdzone badaniami naukowymi, wskazują jednak na wiele korzystnych efektów działania kofeiny. Alkaloid ten i jego metabolity (teofilina i teobromina) zwiększają wydzielanie neuromediatorów, przez co, ułatwiają procesy myślowe, poprawiają nastrój i usuwają zmęczenie. Kofeina wpływa na metabolizm organizmu człowieka, nasilając procesy lipolizy (rozkładu tłuszczu) w tkance tłuszczowej. Jednym z efektów działania tego związku jest przyspieszenie przemiany materii, pobudzenie wydzielania soku żołądkowego oraz działanie moczopędnie. Działa ona także rozkurczowo na mięśnie gładkie oskrzeli i łagodzi bóle głowy.
Nasuwa się zatem pytanie: czy można bez lęku pić kawę, herbatę, jeść czekoladę nie drżąc jednocześnie o stan swojego zdrowia? Oczywiście tak, ale warunek jest jeden wszystko w umiarkowanych ilościach. Zanim sięgniesz po kolejną filiżankę kawy zastanów się, która to już z kolei i ile zjadłeś już dziś produktów zawierających kofeinę!

Autor: dr Joanna Pieczyńska, ekspert portalu DietaDlaZdrowia.pl

Oceń artykuł

 • Ocena: 5/5
 • Głosów: 1

Komentarze (10)

 • Marta2017/11/14 23:30

  cheap wholesale jerseys R0

  Who do you want to gift for cheap stitched football jerseys? Get value into the page: football jerseys for cheap

 • Hermine2017/10/28 14:06

  Here is our nfl home jerseys & cheack more details at nfl apparellI am the new one

  Here is our nfl nhl jerseys & cheack more details

 • Grady2017/10/27 01:30

  cheap chinese jerseys P6

  Who do you want to gift for cheap jerseys us? Get value into the page: jerseys for cheap

 • Yanina2015/07/14 09:58

  zrSENEyCpYUM

  Teraz bardzo plupoarne są mieszanki odchudzające, z ktf3rych sporządza się gotowe posiłki. Ja stosuję te oparte na białku sojowym i jestem bardzo zadowolona, w ciągu dwf3ch tygodni schudłam 5 kg. Wiecie coś o podobnych produktach z dodatkiem jagody acai?

 • Roshan2015/07/10 01:28

  I1201g9e

  pisze:Fundamentalny dogmat fiykzi o nazwie ? prawo zachowania energii Wg E.M.Rogers'a , autora pięciu tomf3w Fizyka dla dociekliwych /przetłumaczone i podane dla polskiego czytelnika w sposf3b doskonały / w części nr 3 p.t. Cząsteczki i energia na str. 87 , jest zdanie, cytuję dosłownie:W wielu zwykłych mechanicznych procesach ( spadanie głazf3w, rozkręcanie sprężyny, ruch układu ciężarf3w i blokf3w) suma energii kinetycznej (E. K ) i energii potencjalnej ( E.P.) pozostaje stała. To zachowanie energii ( E.K. + E.P. ) = constans, nie jest niczym zaskakującym, skoro, jak zobaczymy pf3źniej , E.K i E.P są tak zdefiniowane i dobrane, aby rf3wnanie uczynić prawdziwym. **************************************** **********Z tego można wysnuć wniosek, że to prawo jest wynikiem demokratycznego głosowania. Po prostu większość fizykf3w tak postanowiła i dała motłochowi autentyczny dogmat do uwierzenia po nazwą : PRAWO ZACHOWANIA ENERGII.

 • Efe2015/07/09 11:11

  xISDM2VXJG

  Nie podoba mi sie sosopb pozyskiwania tej kawy. I nie chodzi mi o to, ze przechodzi przez przewod pokarmowy tego zwierzaczka, ale o to, ze ten zwierzaczek spedza zycie w klatce tylko dlatego, ze "przetwarza" te ziarenka :(

 • anialadeevit2013/06/18 21:15

  Używki

  Mimo, że niektóre używki są postrzegane jako nieszkodliwe, to jednak mają wpływ na organizm. Od kawy odzwyczaiłam się w czasie ciąży, mimo, że z początku nie wyobrażałam sobie poranka bez wypicia chociażby filiżanki kawy. Uważam, że jest to najlepszy okres, aby zmienić swoje nawyki na zdrowsze i zamiast wypłukiwać witaminy i minerały- uzupełniać je (zbilansowana dieta, suplementy witaminowe).

 • trip2012/09/22 16:06

  speed

  Zapodaje sobie kofeine już ze 3 tygodnie,dziennie po 4 mocne kawy,plus weekend 3-4 tablety bezwodnej,mam takie objawy jak po amfie tylko troche dłużej śpie i wiecej jem.niech nikt nie pierdoli że kofeina nie jest szkodliwa,to zwykły środek psychoaktywny ,uzależnia i tyle

 • ada2011/08/23 16:21

  oj..

  Ojej, napój kakaowy zawiera kofeinę a ja podaję dzieciakom... Bardzo pożyteczny artykuł, dziękuję!!

 • edytta2011/08/23 08:50

  nie mogę żyć bez kawy...

  bez choćby jednej filiżanki jestm osłabiona i rozdrażniona

Dodaj komentarz

Twoje komentarze będą bardziej wiarygodne, gdy się zarejestrujesz!
Dodatkowo zrobimy dla Ciebie darmową analizę Twojego sposobu odżywiania.

(wymagane)

(wymagany - nie będzie wyświetlany)

(wymagany)