Dieta Dla Zdrowia

Zimą gorzej się czujemy. Sprawdź, jak walczyć z depresją sezonową

Apatia i gorsze samopoczucie w czasie zimy są głównie związane z tym, że w chłodnej połowie roku dociera do nas mniej światła słonecznego, a dzień zaczyna się później i kończy wcześniej.

Apatia i gorsze samopoczucie w czasie zimy są głównie związane z tym, że w chłodnej połowie roku dociera do nas mniej światła słonecznego, a dzień zaczyna się później i kończy wcześniej. Przez to, gdy się budzimy, jest jeszcze ciemno, a ciągu dnia zmrok zapada dość szybko. Ujemna temperatura jednak także nie sprzyja dobremu samopoczuciu.

 

Faktycznie znaczenia mają i temperatura, i brak słońca - mówi psycholog Maria Rotkiel, która główną przyczynę obniżonego nastroju widzi jednak w czym innym.

Brak aktywności to złe samopoczucie

Nasze gorsze samopoczucie w taką pogodę głównie wynika z tego, że podziwiamy piękne widoki z domu, natomiast rzadziej z tego domu wychodzimy - mówi pani psycholog. - Oczywiście na nasz układ nerwowy i hormonalny ta pogoda ma wpływ, więc może być tak, że mniej nam się wydziela różnych substancji odpowiedzialnych za dobry nastrój, a trochę więcej wydziela nam się tych, które są odpowiedzialne za poczucie apatii i zmęczenia - dodaje.

 

Zdaniem Rotkiel najważniejszy jest ruch i rezygnując z niego zimą, popełniamy bardzo duży błąd.

Jest zimno, więc to jest dla nas taki komunikat: siedzę w domu pod kocem, natomiast nic tak źle nie robi na nasze samopoczucie psychiczne jak brak aktywności - mówi psycholog. - W momencie, kiedy odczuwamy silną apatię, obniżenie poziomu energii, należy nawet nie pić kolejnej kawy, tylko wyjść na krótki spacer - dodaje.

 

Nie narzekajmy

Mroźna, zimowa pogoda sprzyja narzekaniu, przez co stan naszego samopoczucia może się jeszcze pogorszyć. Zdaniem Rotkiel ważna jest samoświadomość i poznanie swojego organizmu.

Brak naszej uważności i dbałości o swoje samopoczucie sprawia, że pewne stany intensyfikujemy - mówi. - Budzimy się w gorszym nastroju, bo ciemno, bo zimno, bo mroźnie i nam się nie chce. Nie chce nam się wyjść na spacer, nie chce nam się wielu rzeczy zrobić, więc ich nie robimy. No i mamy np. weekend i tak się snujemy po domu, w sumie bez żadnego pomysłu, bez żadnego planu, zaczynamy marudzić. Jak zaczynamy marudzić, to się utwierdzamy trochę w takim samopoczuciu, że jest niefajnie i czujemy się coraz gorzej.

Zaplanujmy dzień

Najważniejsze to mieć plan i pomysł na zimową pogodę.

Musimy mieć świadomość tego, że tak naprawdę nasze samopoczucie w głównej mierze intensyfikuje to, co my robimy - mówi Rotkiel. - Jeżeli potrafimy to przełamać i utrzymujemy pewien poziom aktywności, nie marudzimy, tylko szukamy jakiegoś pomysłu na ten mroźny dzień, to naprawdę on minie nam w bardzo dobrym nastroju - dodaje.

 

 

Autor: redakcja
Źródło: http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/zima-gorzej-sie-czujemy-sprawdz-jak-walczyc-z-depresja-sezonowa,221193,1,0.html

Oceń artykuł

 • Ocena: 5/5
 • Głosów: 1

Komentarze (9)

 • Niamh2020/04/22 04:04

  Pokale, Medaillen Und Figuren Bei SiegerTrophäen

  Es sind maximal 0 von 57 Trophäen erspielbar.

 • Leonor2020/04/19 21:15

  Pokale Günstig Online Kaufen

  Es sind maximal 38 von 43 Trophäen erspielbar.

 • Jacinto2020/04/18 13:21

  Trophy Superstore

  Es sind maximal 39 von 51 Trophäen erspielbar.

 • Reyna2020/04/16 04:45

  Wettbewerbe ? DE Achim Köpf Photo

  Es sind maximal 17 von 18 Trophäen erspielbar.

 • Dirk2020/04/13 19:57

  Quadrocopter FPV Drohne Quadcopter Mit Live Kamera ORIGINAL SYMA SYMA SYMA X5SW UPGRADE RC WiFi

  Es sind maximal 35 von 47 Trophäen erspielbar.

 • Muoi2020/04/10 18:10

  Wörterbuch Englisch

  In diesem Fall nehmen Sie bitte Kontakt mit uns auf.

 • Lewis2020/04/09 17:41

  Donnerstag, 16.05.

  Selbstbewu?te grunds?tzlich auf Sport angewandt) ist.

 • Jai2020/04/07 01:31

  Pokupka.bg

  Es sind maximal 0 von 9 Trophäen erspielbar.

 • Art2017/11/02 23:22

  cheap jerseys site q9

  Where to buy cheap replica football jerseys? Come here. cheap

Dodaj komentarz

Twoje komentarze będą bardziej wiarygodne, gdy się zarejestrujesz!
Dodatkowo zrobimy dla Ciebie darmową analizę Twojego sposobu odżywiania.

(wymagane)

(wymagany - nie będzie wyświetlany)

(wymagany)