Dieta Dla Zdrowia

Wegetarianizm - wady i zalety

Wegetarianizm to nie tylko ludzie jedzący sałatę czy marchewkę ale też pewna ideologia i teoria na zdrowe życie.

Wegetarianizm to sposób żywienia polegający na odrzuceniu wszystkich produktów zwierzęcych (np. mięsa), ale także futer,butów ze skóry itp.

Dotyczy to zarówno zwierząt rzeźnych, drobiu dziczyzny i ryb.

Słowo wegetarianizm pochodzi od łacińskiego "vegetarius"- roślinny; jest to świadomy wybór jedzenia różnych pokarmów roślinnych. Od rodzaju spożywanych produktów wywodzi się podział na różne kierunki.

I dlatego mamy wiele odmian wegetarianizmu np:
-laktowegetarianizm, pozwalający na włączenie do diety mleka i przetworów mlecznych,
-laktoowowegetarianizm dopuszczający spożycie jaj,
-semiwegetarianizm- pozwalający na spożycie w ograniczonych ilościach ryb i drobiu,
-weganizm- odrzuca produkty pochodzenia zwierzęcego jak mleko, sery, jajka.

Odmianą weganizmu jest również:
-witarianizm- żywienie sie samymi owocami i warzywami,
-frutarianizm- żywienie się samymi surowymi owocami.

Zalety wegetarianizmu:
1. Dieta wegetariańska zazwyczaj nie doprowadzi u dzieci do nadwagi i otyłości.
2. Zawiera dużo błonnika, więc reguluje procesy trawienia i ułatwia wypróżnianie.
3. Wegetarianie posiadają zazwyczaj większą wiedzę na temat pożywienia, dlatego ich dzieci zwykle nie dostają jedzenia typu chipsy, fast foody itp.
4. Zwiększony udział NNKT (Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe).
5. Brak lub niska zawartość cholesterolu.
6. Wegetarianizm uwrażliwia dzieci na krzywdę, uczy empatii i respektowania praw innych stworzeń.
7. Badania wykazują, że wegetarianie są bardziej wytrzymali fizycznie i sprawni.

Wady wegetarianizmu:
1. Źle realizowany wegetarianizm może doprowadzić do powstania 2 niedoborów żywieniowych, co źle wpływa na rozwój fizyczny i umysłowy.
2. Przygotowywanie dań wegetariańskich wymaga więcej czasu i pracy.
3. Posiłki są dość kosztowne, jeśli kupuje się produkty ekologiczne.
4. Dziecko chodzące do przedszkola w małych miejscowościach nie ma możliwości spożywania zbilansowanej diety, a unikanie samego mięsa może być w tym przypadku niezdrowe.
5. Rodzice często muszą przynosić do przedszkola przygotowane przez siebie dania, aby utrzymywać wskazania diety.
6. Wegetarianizm stanowi problem przy większych, zorganizowanych wyjazdach, gdzie osoby organizujące nie są przygotowane na przyjazd dziecka o innych wymaganiach żywieniowych.
7. Dziecko może czuć się wyobcowane przez znajomych, kolegów.

Autor: dorota4513
Źródło: Ciborowska, Rudnicka

Oceń artykuł

 • Ocena: 5/5
 • Głosów: 2

Komentarze (30)

 • Ruth2017/11/20 05:44

  wholesale Eli Harold jerseys v7

  What is size of wholesale Wayne Chrebet jerseys may have? Know more about here - Cheap Nike Titans Blank White Youth Stitched NFL Limited Jersey

 • Paweł Zieliński2017/06/22 17:36

  Wegetarianie

  Fajne podsumowanie wad i zalet. Mnie osobiście bawi dyskusja na temat co lepsze jedzenie mięsa czy nie... To jakby rozczulać się nad tym że niektórzy nie jedzą grzybów. Pół żartem pół serio opisałem to tutaj http://yeschef.blog/przezyc-bez-zabijani a-historia-milosiernego-wegetarianina/

 • Iza2017/01/16 22:15

  Wegetarianizm

  Od dzisiaj jestem wegetarianką - nie mam problemów z wagą itd itp ale zostaję wegetarianką, gdyż odczuwam wielki wstręt do mięsa oraz potrafię się popłakać widząc krzywdę zwierząt, raz zdarzyło mi się zwymiotować. Pozdrawiam.

 • mikolaj2016/12/17 21:35

  dla zainteresowanych

  Powód pierwszy - zdrowie. Już w XIX wieku niemiecki uczony Rudol Virchow odkrył, że po zjedzeniu mięsa następuje gwałtowny wzrost ilości białych ciałek we krwi zwany leukocytozą. Reakcja taka nie występuje po zjedzeniu potraw bezmięsnych. Dziś wiadomo, ze wzrost liczby leukocytów jest reakcją obronną organizmu - mobilizowaniem się organizmu do obrony przed zagrożeniem. Ten sam mechanizm jest uruchamiany w razie infekcji. Organizm, chcąc odciąć wnikanie obcego białka w jelitach powoduje nadmierne wydzielanie się śluzu w przewodzie pokarmowym, co upośledza jakby przy okazji wchłanianie innych składników odżywczych. I mimo, iż zjedliśmy dużo zdrowych warzyw, a witamin i mikroelementów było sporo na talerzu, niewiele zasiliło organizm. Stąd też największa ilość osób cierpiących na anemię i różnego rodzaju niedobory mieszka w bogatej Europie i Ameryce. Dodatkowym, jakby ubocznym skutkiem tego mechanizmu, jest zwiększona ilość śluzu w płucach. Śluz jest wymarzoną pożywką dla chorobotwórczych bakterii, których niemało jest w naszym otoczeniu. Stąd u osób lubiących mięso częste katarki, przeziębienia, kaszel. Życie bez drobnych, acz uciążliwych chorób może być drugim powodem, dla którego warto zostać wegetarianinem? Zalegające w jelitach mięso powoduje bujny wzrost bakterii gnilnych, które zabierają przestrzeń życiową innym niezbędnym dla naszego zdrowia bakteriom bytującym w przewodzie pokarmowym. Wydzielają też swoje produkty przemiany materii, które wchłaniają się do krwi zatruwając ustrój. Stąd też osobom gustującym w mięsie wystawia rachunek skóra w postaci pryszczy, a także wątroba i nerki, które jako organy odpowiedzialne za odtruwanie organizmu muszą uporać się z większą ilością białka i tłuszczu. Szczególnie tego ostatniego składnika w mięsie zwierząt hodowlanych, intensywnie tuczonych jest sporo. Zwierzęca chorobliwa otyłość, tak ceniona przez producentów, staje się przyczyną otyłości u ludzi. Szczupła sylwetka ładna cera, dobre samopoczucie - to trzeci powód dla którego warto zrezygnować z mięsa.

 • Robak2016/12/01 16:49

  Mięso

  Jesteśmy mięsożerni i mamy to w genach, więc proszę tego na siłę nie zmieniać. Dla zainteresowanych rzetelny artykuł o mięsie: http://mozgi.pl/czy-warto-jesc-mieso-003 8

 • Elouise2016/11/20 09:12

  875pIbEfr

  I like to party, not look aritlces up online. You made it happen.

 • izabela2016/08/09 22:42

  wegetarianizm

  jem mieso bardzo rzadko i zawsze z lekkim wstretem dieta wegetarianska jest smaczniejszai tansza myślę ze mieso jest nalogiem i mozna sie od niego odzwyczaic bialko zwierzece mozna zastapic roslinnym a krzywda zwierząt hodowlanych jest olbrzymia i powinno się ja naglasniac uwazam ze rak jest od miesa

 • wege2016/06/05 01:00

  wegetarianizm

  Mam 15 lat. Wege jestem ponad miesiąc. Wliczając jednorazowe zjedzenie sosu oraz rosołu gotowanego na mięsie. Przez ten czas zdążyłam się przyzwyczaić do posiłków bezmięsnych. Od 2 lat moja waga się nie zmieniała, a gdy przeszłam na wegetarianizm schudłam w miesiąc 2 kg bez żadnego wysiłku bądź diety.

 • wege2016/06/05 01:00

  wegetarianizm

  Mam 15 lat. Wege jestem ponad miesiąc. Wliczając jednorazowe zjedzenie sosu oraz rosołu gotowanego na mięsie. Przez ten czas zdążyłam się przyzwyczaić do posiłków bezmięsnych. Od 2 lat moja waga się nie zmieniała, a gdy przeszłam na wegetarianizm schudłam w miesiąc 2 kg bez żadnego wysiłku bądź diety.

 • seo2016/05/23 02:24

  http://www.SeoOptimizedRankings.com/

  Hello Web Admin, I noticed that your On-Page SEO is is missing a few factors, for one you do not use all three H tags in your post, also I notice that you are not using bold or italics properly in your SEO optimization. On-Page SEO means more now than ever since the new Google update: Panda. No longer are backlinks and simply pinging or sending out a RSS feed the key to getting Google PageRank or Alexa Rankings, You now NEED On-Page SEO. So what is good On-Page SEO?First your keyword must appear in the title.Then it must appear in the URL.You have to optimize your keyword and make sure that it has a nice keyword density of 3-5% in your article with relevant LSI (Latent Semantic Indexing). Then you should spread all H1,H2,H3 tags in your article.Your Keyword should appear in your first paragraph and in the last sentence of the page. You should have relevant usage of Bold and italics of your keyword.There should be one internal link to a page on your blog and you should have one image with an alt tag that has your keyword....wait there's even more Now what if i told you there was a simple Wordpress plugin that does all the On-Page SEO, and automatically for you? That's right AUTOMATICALLY, just watch this 4minute video for more information at. Seo Plugin

 • rusek2016/03/01 09:58

  hajs za ziolo

  ej kurwa gdzie moja kasa krzysiu za ziolo ? miales wczoraj przywiezc a mnie wychujales, teraz masz przejebane 300g malo nie kosztuje kurwa a teraz ja mam przejebane u ruskow, na jutro widze kurwa 15k zegnam, pamietaj ze mam klamke na chacie :)

 • rusek2016/03/01 09:57

  hajs za ziolo

  ej kurwa gdzie moja kasa krzysiu za ziolo ? miales wczoraj przywiezc a mnie wychujales, teraz masz przejebane 300g malo nie kosztuje kurwa a teraz ja mam przejebane u ruskow, na jutro widze kurwa 15k zegnam, pamietaj ze mam klamke na chacie :)

 • Arek2015/07/09 17:24

  ŚCIEMA

  Po pierwsze lepsza wytrzymałość wegetarian nie jest spowodowana tym, że nie jedzą oni mięsa bo to nie ma żadnego znaczenia w odniesieniu do wytrzymałości. Po drugie cholesterol - Niekonieczne ludzie wega mają mniejsze z nim problemy, bo jego zaburzenia mogą się brać z różnych przyczyn. Podwyższony poziom cholesterolu u mięsożerców wynika np. ze zbyt dużej ilości karkówki, a w przypadku wegetarian - głęboko smażonych frytek, croissantów itp. Po trzecie w wadach powinno być, że nie jedzenie mięsa wcale nie czyni Cię zdrowszym. Są różne teorie, dotyczące przewagi diety wegetariańskiej nad tradycyjną. Żadna z nich jednak nie jest w zadowalającym stopniu potwierdzona naukowo. Myślę, że stojąc przed wyborem swojej żywieniowej przynależności należy słuchać swojego organizmu, zamiast często wątpliwych i nieobiektywnych zaleceń popularnych badaczy. Liczy się zbilansowana dieta, w której dostarczamy do organizmu wszystko to co potrzebne, nie ma znaczenie czy będziemy jeść mięso czy nie. Nie trzeba zaprzestawać jedzenia mięsa aby czuć się zdrowo.

 • Magda2015/06/07 17:55

  Weganizm

  Jedni uważają weganizm za coś pozytywnego, inni wprost przeciwnie. Ja jestem za naturą, dlatego polecam kosmetyki Earthncity, które nie są testowane na zwierzętach, a tym bardziej w ich składzie nie ma pochodzenia zwierzęcego:)

 • #rolki2015/05/21 21:41

  wegetarianizm

  Moja córka od 2 miesięcy nie je mięsa i zchudła 2kg jest szczęśliwa i bez problemu wytrzymuje 30 minut biegania bez przerwy nawet kilku sekundowej , ma 161cm wzrostu i 11 lat. Więc nie jedzenie mięsa nie szkodzi w niczym i nie przeszkadza właśnie pomaga a więc cesereal nie ma racji.Wegetarianizm polecam grubasom.

 • nika2015/03/09 13:05

  wegetarianiz

  Co za bzdury tu pisza! Nie wierzcie w to.

 • csereal2015/02/27 14:41

  ludzie to miesozercy !

  Czlowiek jest istota miesozerna, a nie roslinozerna. Nie wyobrazam sobie, ze ludzie moga tak zyc. Jak mozna nie lubic miesa haha.

 • csereal2015/02/27 14:40

  ludzie to miesozercy !

  Czlowiek jest istota miesozerna, a nie roslinozerna. Nie wyobrazam sobie, ze ludzie moga tak zyc. Jak mozna nie lubic miesa haha.

 • ewuska2014/11/23 23:30

  wege

  Gratuluje świetnego artykułu! mi przejście na weganizm bardzo pomogło przy nietolerancji pokarmowej, okazało się, że odrzucenie mięsa, nabiału było dla mnie zbawienne. niestety została jeszcze alergia na pyłki i tutaj bez leków chyba się nie obejdzie, będę jechać na clatrze do końca życia bo tylko to mi pomaga...

 • OIlga2014/11/03 14:35

  Rzal

  Jest to zła tresć!!

 • Paulina2014/07/13 13:56

  weganizm a alergia

  kolega od tak przestał jeść mięso i zostało mu do dziś i jest happy. Ja jem sporadycznie, ale nie przepadam. Chociaż na weganizm chyba nie zdołałabym przejść, bo kocham nabiał. Ale tak się w sumie zastanawiam - mam alergie wziewną i krzyżową - bo głównie to rośliny nas uczulają, u zwierząt sierść, ale poza tym o alergii pokarmowej na kurczaka nie słyszałam, no chyba że na chemię, którą pędzona jest żywność. Więc może bardziej zgodnym z naturą jest dla nas ludzi pokarm mięsny niż roślinny? To tylko luźna dygresja. Bo kocham roślinki - no może oprócz brzozy, która mnie uczula i gdyby nie clatra w tabletkach, to dawno bym zakichała się na śmierć. Mam nadzieję, że wszyscy zebrani tu wegetarianie zaraz mnie nie zjedzą za tego posta ;-)

 • Ida2014/07/07 10:40

  wege

  Powodem przejścia na wegetarianizm nie musi być krzywda zwierząt, niektórzy rezygnują z miesa dla własnego zdrowia i nie powinno się tego krytykować, że noszą skórzane buty. ;) Naturalne materiały sa lepsze dla środowiska, przecież skórzane buty można mieć jedne na wiele lat ( gdy trafią na śmietnik dość szybko "wrócą do ekosystemu"), a "plastiki" po sezonie - dwóch trafia na wysypisko ( a rozkład takich materiałów trwa tysiące lat) . Na skóry nie zabija się zwierzat biegających sobie na wolności. Wielu, nawet skrajnych, wegetarian nie odmawia swoim stopom skórzanych butów i jest to ich wybór, więc nie krytykujmy ;p Pozdrawiam ;)

 • Mikoś2013/10/25 12:46

  Wegetarianizm - wady i zalety

  Koleżanka długo przekonywała mnie do diety wegetariańskiej, ale w końcu dałam się namówić i spróbowałam. Teraz właściwie nie wyobrażam sobie powrotu do dawnego trybu zycia. Na VegEnjoy jest mi dobrze, bo zamawiam sobie gotowe posiłki do domu od eatzone.pl i mam gotowanie z głowy :P Czasem tylko tęsknię za słodyczami :(

 • Mikoś2013/10/25 12:45

  Wegetarianizm - wady i zalety

  Koleżanka długo przekonywała mnie do diety wegetariańskiej, ale w końcu dałam się namówić i spróbowałam. Teraz właściwie nie wyobrażam sobie powrotu do dawnego trybu zycia. Na VegEnjoy jest mi dobrze, bo zamawiam sobie gotowe posiłki do domu od eatzone.pl i mam gotowanie z głowy :P Czasem tylko tęsknię za słodyczami :(

 • Mikoś2013/10/25 12:45

  Wegetarianizm - wady i zalety

  Koleżanka długo przekonywała mnie do diety wegetariańskiej, ale w końcu dałam się namówić i spróbowałam. Teraz właściwie nie wyobrażam sobie powrotu do dawnego trybu zycia. Na VegEnjoy jest mi dobrze, bo zamawiam sobie gotowe posiłki do domu od eatzone.pl i mam gotowanie z głowy :P Czasem tylko tęsknię za słodyczami :(

 • anialadeevit2013/06/18 21:30

  diety

  Ludzie mają różne poglądy i sposób na życie. Jednak w pewnych przypadkach (np w czasie choroby, w ciąży) zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze zmienia się i wtedy należy dostosować dietę (ewentualnie uzupełniać suplementami), aby nie dopuścić do niedoborów witamin czy minerałów.

 • Anonim2013/05/18 20:07

  csa

  Słyszałam o świetnej metodzie na różne dolegliwości. Na ogół piję Essiac, bo to oczyszcza organizm z toksyn, ale w maju przyjeżdża do Polski Brandon Bays. Ona się ponoć wyleczyła z raka wielkości piłki do koszykówki!!!! I ponoć na inne choroby też działa! Ktoś z Was na to? Ja coś poczytałam tutaj: www.thejourney.com.pl i chyba naprawdę pójdę. Ktoś ma jakieś opinie? Dajcie znać!

 • Jaga2013/04/04 03:15

  Paski itp

  Ja mam np skórzane buty z okresu gdy jeszcze jadłam mięso. Cieżko żebym je wyrzuciła do śmieci,

 • anna_ka2011/04/23 19:27

  wegetarianizm w pigułce

  no i wszystko jasne. wegetarianizm w pigułce. gratuluję textu! Jadwinia: akurat nie spotkałam się z taki ludźmi.

 • jadwinia2011/04/23 19:24

  wegetarianizm

  szanuję ludzi i ich sposób życia, jeśli nie jest on niezgodny z prawem, moralnością itd. sama bywałam wegetarianką od czasu do czasu - może uzbierałoby się w sumie rok.tu kilka miesięcy, kilka tam... ale dziwi mnie jedno (i od razu podkreślam, że nie twierdzę, że tak jest zawsze), że niektórzy wegetarianie tak pięknie mówią o tym, że nie jedzą tego, co ma oczka, a na nogach mają skórzane buty, czy skórzane paski. to im już nie przeszkadza?

Dodaj komentarz

Twoje komentarze będą bardziej wiarygodne, gdy się zarejestrujesz!
Dodatkowo zrobimy dla Ciebie darmową analizę Twojego sposobu odżywiania.

(wymagane)

(wymagany - nie będzie wyświetlany)

(wymagany)