Dieta Dla Zdrowia

Warszawiacy już wiedzą co jedzą

W dniach 12-14 kwietnia br. Instytut Chemii Nadużywanej odwiedził Warszawę. Projekt edukujący w zakresie dodatków do żywności, cieszył się dużym zainteresowaniem odwiedzających pasaż handlowy M1. Interaktywna wystawa zachęcała mieszkańców stolicy do czytania etykiet i świadomej konsumpcji.

Do dyspozycji konsumentów udostępniono interaktywną wystawę poświęconą dodatkom do żywności. Odwiedzający centrum handlowe mieli możliwość zobaczyć, poczuć i posmakować powszechnie stosowane barwniki, aromaty, wzmacniacze smaku oraz konserwanty. Interaktywna ekspozycja zachęcała do czytania, sprawdzania etykiet i świadomej konsumpcji. Stanowiła okazję do przedyskutowania ze specjalistami zasadności stosowania dodatków w produkcji żywności.

 

Instytut Chemii Nadużywanej największą popularnością cieszył się w godzinach 15.00 ? 18.00. Największą uwagę odwiedzających skupiały interaktywne elementy ekspozycji, takie jak: INFOkiosk, stolik eksperymentów, półki z eksponatami oraz tablety multimedialne z wgranymi filmami i ciekawostkami. Z aplikacji INFOkiosk, służącej symulacji zakupów,  skorzystało blisko 500 osób. Dużym zainteresowaniem cieszyły się gabloty poświęcone poszczególnym grupom dodatków do żywności oraz ciekawostki zamieszczone na zewnętrznych ścianach ekspozycji.

 

W ramach wyspy eksperymentów konsumenci przeprowadzali doświadczenia z wykorzystaniem substancji dodatkowych. Cieszący się dużą popularnością wirtualny sklep, zamiast rachunku z nazwami produktów drukował listę dodatków ?E?, zawartych w wybranych produktach oraz 10 porad świadomych zakupów spożywczych. Zainteresowani pogłębieniem wiedzy w zakresie substancji dodatkowych otrzymywali Kieszonkowe słowniki barwników, aromatów, wzmacniaczy smaku i konserwantów, autorstwa mgr inż. Joanny Gajdy-Wyrębek. Rozdano ponad 1 000 słowników.

 

Odwiedzających Instytut Chemii Nadużywanej interesowała kwestia bezpieczeństwa dodatków do żywności.  Większość pytań dotyczyła wpływu substancji dodatkowych na zdrowie oraz zasad czytania etykiet i dokonywania wyboru artykułów spożywczych. Największe kontrowersje konsumentów budziły sposoby pozyskiwania dodatków do żywności, takich jak koszenila, otrzymywana w wyniku ekstrakcji wysuszonych żeńskich owadów, hodowanych na kaktusach w Ameryce Środkowej ? mówi Paweł Reiski, student Uniwersytetu Technologiczno ? Przyrodniczego w Bydgoszczy.

 

Organizatorem projektu jest Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej Uniwersytetu Technologiczno ? Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy. W wymiarze merytorycznym wspiera go mgr inż. Joanna Gajda-Wyrębek (specjalistka ds. substancji dodatkowych w żywności). Partnerem Instytutu Chemii Nadużywanej jest Centrum Sztuki Współczesnej, sponsorem ? FRoSTA Sp. z o.o. Patronatem medialnym projekt objęły: TVP2, Radio Plus, Kuchnia, Super Linia, Żyjmy Dłużej, DietadlaZdrowia.pl, DobrzeJem.pl, UrodaiZdrowie.pl.

 

Więcej informacji na temat projektu na: facebook.com/InstytutChemiiNaduzywanej.

Autor: fabryka

Oceń artykuł

 • Ocena: 5/5
 • Głosów: 1

Komentarze (4)

 • w0to48dcax2016/11/21 19:45

  xqbn1vw6bz

  go9llgtmba v7thqwb773 oz3w2zo1jg [url=http://7q2i9htnl4sfvy64ahz.com]n5wi vmt84r[/url] [url=http://ryqbl7iidpn.com]zki4ykds1v[/ url] [url=http://2tl7iti724wrvy3ye6.com]slz9y 4lf47[/url] http://z1411zsffgebjye.com http://aambqwvs279ej.com http://bnzx2fb2disvlb2w8jmr.com

 • Alianna2015/07/14 10:13

  hnngcxBw

  Aha dziękuję bardzo! czyli Formacja orgr kształtuje się nie tylko w końcowej fazie trednu spadkowego, ale i w trakcie wzrostf3w? czyli jest takie ryzyko że nie spadniemy tylko ostatni szczyt i gf3ra gf3ra dalej? co by musiało sie stać (politycznie?) żeby tak było? jeszcze pan Białek z pekao, twierdzi że w usa to już dołek był w europie bedzie spf3źniony o 3 -4 miesiące, motywuje to historycznymi podobieństwami. jego wywiad 4 listopdad cnbc. Co wy na to?

 • Criatopher2015/07/11 13:56

  TRjZiblREA

  Witaj,Dariuszu, czy analizujesz tez inne ,,wigi,,? Mam akcje cdred i ziawanstaam się w ktf3rym momencie uciec.Już raz wydawało mi się że to właśnie ten moment i niestety musiałam gonić kurs. Czy masz jakiś pogląd na temat tej spf3łki?

 • Juan2015/07/10 02:38

  LyaeyOZN

  Wykres wskazuje na kkreotę ABC do poziomf3w ABC, ale przy tej zmienności nastrojf3w i sprzecznych informacji docierających na rynki wszystko może się zdarzyć. Samo odejście Papandreu powinno jutro przywrf3cić zieleń na rynki. Ciężko uniezależnić AT od analizy zdarzeń .Szf3styMf3j najnowszy post

Dodaj komentarz

Twoje komentarze będą bardziej wiarygodne, gdy się zarejestrujesz!
Dodatkowo zrobimy dla Ciebie darmową analizę Twojego sposobu odżywiania.

(wymagane)

(wymagany - nie będzie wyświetlany)

(wymagany)