Dieta Dla Zdrowia

Niedożywienie

Niedożywienie jest problemem występującym nie tylko w krajach rozwijających się, ale dotyczącym dużej grupy pacjentów leczonych w szpitalach z powodu chorób przewlekłych na całym świecie, również w Polsce. Prowadzi ono do wystąpienia różnych chorób, wydłuża czas potrzebny do wyzdrowienia oraz może być przyczyną przedwczesnej śmierci. Jest objawem anoreksji, bulimii.

Niedożywieniem nazywamy stan patologiczny, który jest skutkiem niedostatecznej wartości energetycznej diety (wynikającej z braku węglowodanów lub tłuszczu) oraz z niedoboru białka i innych składników odżywczych lub powtarzających się infekcji oraz przewlekłej choroby.

Jeżeli spożywana ilość pokarmu nie zaspokaja potrzeb energetycznych organizmu, początkowo wykorzystuje on do swoich potrzeb zapasy węglowodanów (glikogenu) zgromadzone w wątrobie i mięśniach, są one jednak bardzo małe i szybko zaczynają być spalane zapasy tłuszczu oraz białko mięśni. Dochodzi do wykorzystania własnych tkanek organizmu do potrzeb życiowych człowieka, co prowadzi do wychudzenia.

Wychudzenie może być spowodowane chorobą. W tej sytuacji dochodzi z jednej strony do spadku apetytu i do zmniejszenia konsumpcji żywności, a z drugiej od przyspieszenia metabolizmu w organiźmie, co sprawi, że zwiększają się jego potrzeby.


Przyczynami niedożywienia mogą być:

* zbyt małe spożycie żywności, wynikające z braku apetytu (np. anoreksja, przewlekłe choroby) lub z utrudnienia w żuciu, połykaniu trawieniu oraz zaburzenia w pasażu jelitowym
* zespół złego wchłaniania, kiedy zaburzone jest wchłanianie składników pokarmowych z przewodu pokarmowego (choroba trzewna, stany zapalne jelit, choroba wątroby, trzustki)
* upośledzenie wykorzystania składników odżywczych przez organizm (przewlekłe zapalenie wątroby, cukrzyca, alkoholizm)
* utrata składników odżywczych: fizjologiczna (laktacja) i patologiczna (rany, oparzenia)
* zwiększone zapotrzebowanie energetyczne (duży wysiłek fizyczny, okres wzrostu organizmu, gojenie się ran, nadczynność tarczycy).

Autor: dorota4513

Oceń artykuł

 • Ocena: 5/5
 • Głosów: 2

Komentarze (4)

 • anialadeevit2013/06/18 21:17

  dieta

  Nie tylko zbyt mała ilość dostarczanych kalorii działa wyniszczająco na organizm. W niektórych stanach, np ciązy wzrasta znacznie zapotrzebowanie na witaminy, minerały, kwasy omega6, co również może prowadzić do niekorzystnych skutków (anemia, osłabienie, wpływ na rozwój dziecka).

 • Vanessa2011/10/04 00:06

  Umysł

  Warto wspomnieć o czynnikach psychologicznych, strasznych w skutkach!!

 • jureczek132011/05/12 07:20

  ?

  problem polega chyba na tym, czy oby na pewno jedni chcą współpracować z drugimi. owszem - cel mają taki sam - zdrowo się odżywiać, ale... często z Anorektykami jest tak, że wcale nie chcą przytyć. bo ciągle widzą siebie w rozmiarze XXL. swojego czasu wiele było programów na ten temat i było bardzo głośno o anoreksji. znalazłam nawet takiego bloga w internecie, gdzie dziewczyna z anoreksją pisze o tym, że jej choroba (chociaż nie pisała, że anoreksja to choroba) to jej życie na granicy śmierci. a dla niej nie ma nic piękniejszego. to straszne. straszne, kiedy ktoś nie chce zjeść jabłka, ze względu na cukier, jaki zawiera. na nic tłumaczenia, że to owoc, że zdrowy, że ma mało kcal...

 • piotr2011/05/11 11:39

  Skrajności

  Uważam, że Anorektycy powinni wspólnie pracować z osobami, które mają nadwagę. Tworzy tak zwane pary terapeutyczne i wzajemnie sobie pomagać ...

Dodaj komentarz

Twoje komentarze będą bardziej wiarygodne, gdy się zarejestrujesz!
Dodatkowo zrobimy dla Ciebie darmową analizę Twojego sposobu odżywiania.

(wymagane)

(wymagany - nie będzie wyświetlany)

(wymagany)