Dieta Śródziemnomorska
Mieszkańcy Grecji i innych krajów Basenu Morza Śródziemnego wyróżniają się długowiecznością w porównaniu do mieszkańców innych, także bardziej rozwiniętych krajów
Przyczynę tego zdumiewającego zjawiska upatruje się w tradycyjnej diecie śródziemnomorskiej. Piramida zdrowia tychże mieszkańców charakteryzuje się wysokim spożyciem ryb oraz pokarmów pochodzenia roślinnego. Szczególne miejsce zajmują tu owoce i warzywa , których powinniśmy spożywać co najmniej 500-800 gramów dziennie wielokrotnie w ciągu dnia, w różnych formach (surowe warzywa i owoce, soki, mrożonki, owoce suszone). Ryby morskie, oleje roślinne, zielone pomarańczowe warzywa, zioła to produkty korzystnie działające na układ sercowo- naczyniowy.
W kuchni śródziemnomorskiej nie zagęszcza się zup i sosów śmietaną i mąką. Potrawy przygotowuje się na parze i na wodzie, piecze na ruszcie i w folii. Nie smaruje się chleba masłem, a jedynym stosowanym w kuchni tłuszczem jest oliwa z oliwek. Produkty mleczne stanowią przede wszystkim sery kozie i owcze jogurty podawane w formie przekąsek lub jako dodatek do potraw i sałatek. Popołudniowe i wieczorne posiłki popija się lampką czerwonego wina.
Oceń artykuł
HRUtZknVoM
Słusznie, słusznie! Polityka faktycznie ważna rzecz - jedna tylko mała uwaga: Sokrates jako żywo o niej nie pisał, bo... w ogf3le nie pisał :). To tak gwoli prnnmopzieyia, że wciąż jest Pan także polonistą :)Serdecznie pozdrawiam!
uUnMCG5iYGb
Oczywiście, że jest poprawne - gracmtyaznie. Ale nie treściowo. Sokrates nigdy nie napisał ani jednej linijki - wszystkie "teksty" Sokratesa, to relacja pisemna jednego z jego najbliższych ucznif3w - Platona. Notabene z tego co wiemy dość odległa od rzeczywistych poglądf3w Sokratesa. Poza tym pełna zgoda (co do polityki). Dodam nawet, jak "smaczek", że oryginalne (czyli greckie) znaczenie słowa idiota, to "ten, ktf3ry się nie interesuje sprawami polis" - czyli polityką :).Pisząc o byciu polonistą miałem na myśli, że poloniści (zwłaszcza nauczyciele) zajmują się tez kulturą w szerokim rozumieniu (a więc i filozofią, a przynajmniej jej rudymentami), a nie jedynie poprawną budową zdania.Ja także pozdrawiam serdecznie i życzę Panu wszystkiego co najlepsze na Święta Narodzenia Pańskiego!