Dieta Dla Zdrowia

Czosnek-skarbnica zdrowia

Specyficzny zapach i smak, dostępność i popularność to cechy niezwykłego warzywa, które znane jest każdemu i używane przez większość kucharzy przy przygotowywaniu niezwykłych dań. Mowa tu oczywiście o czosnku.

Czosnek zawiera ponad 200 substancji biologicznie czynnych wspomagających nasz organizm, takich jak: witaminy (najwięcej witaminy C- 31mg/100 g produktu, witamin z grupy B, szczególnie witamina B1), składniki mineralne (potas-400 mg/100 g produktu, żelazo-1,7 mg/100 g produktu, magnez-25 mg/100 g produktu, fosfor-153 mg/100 g produktu), aminokwasy i enzymy.

Najważniejszą rolą czosnku jest działanie bakteriobójcze, grzybo- i wirusobójcze oraz przeciwpasożytnicze. Kolejną jego zaletą jest to, że zmniejsza napięcie mięśni gładkich jelit i oskrzeli, pobudza produkcję soku trawiennego w żołądku i zwiększa poziom wydzielania śluzu w drogach oddechowych. Regularne spożywanie czosnku obniża ciśnienie krwi i rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu przeciwdziała powstawaniu zakrzepów.

Czosnek sprzyja poprawie przemiany materii i zwiększa poziom "dobrego" cholesterolu HDL, co zmniejsza ryzyko otłuszczania naczyń krwionośnych, prowadzące do miażdżycy.

W diecie poprawia trawienie, wzmacnia odporność organizmu oraz podnosi sprawność fizyczną i psychiczna organizmu. Dzięki swoim właściwościom pomaga w odbudowaniu zniszczonej flory bakteryjnej w jelitach. Oczyszcza krew z produktów pochodzących z przemiany materii, negatywnie wpływających na nasz organizm.

Trwają badania nad właściwościami antynowotworowymi tej pospolitej i wszechdostępnej rośliny.

W kuchni, czosnek dodawany jest do wielu potraw, w celu nadania aromatu i ostrego smaku. Dzięki niemu dania są wyraziste i smaczne.

Zaleca się spożywanie czosnku w codziennej diecie, w postaci surowej jak i również przetworzonej, w posiłkach codziennie przez nas przygotowywanych.

Autor: Agnieszka Chudy - specjalista dietetyk

Oceń artykuł

Komentarze (1)

  • formexplode skład2015/11/18 09:51

    http://formexplode.eu/

    Po prostu super nie wiem jak dziękować autorowi dzięki niemu udało mi się podejście treściwie do własnego organizmu.

Dodaj komentarz

Twoje komentarze będą bardziej wiarygodne, gdy się zarejestrujesz!
Dodatkowo zrobimy dla Ciebie darmową analizę Twojego sposobu odżywiania.

(wymagane)

(wymagany - nie będzie wyświetlany)

(wymagany)